1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. YENİ GEBZE VİZYONU
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ GEBZE VİZYONU

A+A-

 

 

Nedir  Yeni Gebze vizyonu ?

Düşünsel anlamda kentsel dönüşümle Gebze'nin çağdaş, mevcut sorunlarından arındırılmış, insanların her türlü gereksinimlerini rahatça karşılayabileceği ortamı yaratmaya yönelik projenin adıdır. 

Bu projenin temel taşlarını ise Gebzelilik bilinci oluşturuyor.

Farklı siyasal düşünceleri, anlayışı, yaşam tarzlarını bir kenara alarak "Gebze'yi nasıl daha yaşanabilir bir kent yapabiliriz”i savunanların hiç bir ön şart sunmadan, beklenti içinde olmadan yan yana gelmesidir.

Yeni Gebze Vizyonu belirli bir gücün etkisi altında olmaktan uzak, çoğulcu düşüncelere açık, ben değil, biz diyenlerin bir araya gelmesidir.

Düşünün ki Gebze'de hâlihazırda birçok kayda değer sorun çözümlenememişse bunda geçmişin ve bugünün kimi bencillikleri, kaprisleri, çıkar beklentileri içinde olanlarında payı vardır.

Oysa yeni Yeni Gebze Vizyonu, kişileri değil çoğunluğu esas alan, kişilerin beklentilerini değil, çoğunluğun beklentilerine dönük çözüm bulmanın da adresi olacaktır.

Hepimiz trafik ve park sorunundan arınmış, sokakları pırıl, pırıl, sosyal dinlenme alanları, parkları ve bahçeleri, modern ve tarihine sahip çıkılmış tarzdaki sahil şeritleriyle, birbirinin görüşüne saygı duyan, ötekine selam veren bir kentsel dönüşümü istiyoruz.

O zaman herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Bunun içinde öncelik bu kenti yönetenlerde, söz sahibi olanlarda,  sivil toplum kuruluşlarında, vatandaşlarda, kısacası hepimizde.

Sorunlar yumağı içinde boğuşan ve giderek çözümsüzlük girdabına giren Gebze ancak ve ancak birlik ve bütünlük içinde ve ifade ettiğim gibi herkesi taşın altına elini koyması ile  düzlüğe çıkabilir.

ELEŞTİRİ

 

Bana göre sürekli eleştirmek yerine çözüm üretmek en geçerli yoldur. Eleştiri yapıcı olduğu andan itibaren anlam kazanır.

Bunun içinde yapılanlara saygı duyarak, enine boyuna düşünerek eleştiri yapmak gerek diye düşünüyorum.

Kişisel kimi düşüncelere kapılarak yapılan eleştirinin tek bir anlamı vardır, çekememezlik ve kötü niyet.

 Taşın üstüne bir taş koymayanların eleştirilerinin altında iyi düşünce ve amaç aramak yanılgıdan başka bir şey değildir.

Ülkemizin bugün kimi yaşamsal sorunları tartışmaya açmamasının nedenleri arasında kimi yapay, ön yargılı ve ben merkeziyetli eleştirilerinde payı vardır.

Eleştiriyi yapıcı, uzlaşıcı yönde yapmak, üretene, çaba ve emek gösterene saygı duyacak tarzda yapmak en doğrusu ve geçerlisi.

 

Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.