1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. UMUDU DEPREME BAĞLAMAK!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

UMUDU DEPREME BAĞLAMAK!

A+A-

Ülkemizi yönetenler kimi zaman açıklıyor:
“İstanbul’da deprem olursa büyük felaket yaşanacak!”
Olacak iş değil.
Depreme dönük olarak ciddi hiçbir iş yapmayan onun yerine sadece eski binaların yıkılıp yenilerinin yapılmasını isteyen hükümetin asıl niyeti gerçekten deprem mi, yoksa yıllardır ekonomide üretim yerine bel bağladıkları ve bir takım kişilerin köşe olmasını sağladıkları rant üzerine kurulu olduğu herkesçe malum  inşaat sektörü mü?
Bırakın ülkenin herhangi bir yerini sanayinin başkenti olan Gebze’de son  10 yıl içinde kaç tane fabrika yani üretim tesisi açıldığını bilen, duyan var mı?
Ben gazeteci olarak bilmiyorum, bilen varsa söylesin.
Gebze’de tek fabrika açılmamışsa bununda tek bir açıklaması var, yerli ve yabancı ekonomik belirsizlik ve güvensizlik ortamında sanayici üretim yapmaktan çekiniyor ve riskli görüyor.  Bu durum ise üretim ve istihdamın azalmasına neden oluyor. Bunları yazmak için süper zekaya veya ekonomist olmaya gerek yok, azıcık bilginiz varsa zaten ne olup bittiğinin farkına varıyorsunuz.
Bilindiği gibi  ülkeyi yönetenler bir süre öncesine kadar fabrika ve üretim yerine ‘inşaat’ sektörüne ağırlık veriyor. 
Ekonominin kötü olması nedeniyle yapılan bir çok konut elde kaldığı gibi, satışları ise istenilen düzeyde değil. Ayrıca üretilen konutların neredeyse önemli bölümü daha çok lüks ve üst gelir gruplarına ait. 
TOKİ’nin evleri bile neredeyse orta gelir grubunun üzerinde ki insanlara yönelik. Dar gelirli için ev yapmak falan hikaye.
Yazının başına dönecek olursak, hükümet inşaat sektörü üzerinden ekonomiyi canlandırmak için ‘deprem’ konusu yaratarak özellikle büyük kentlerde yeni toplu konutların yapımının önünü açmak istiyor.  
Tabi bu inşaat işlerinde kimlerin malı götürdüğü ise herkesçe malum.
DEPREME DÖNÜK HANGİ ÇALIŞMA VAR?

Doğrudur,  ülkemiz deprem kuşağında ve eski binaların ya da riskli binaların yıkılarak yerine daha sağlam konutların yapılması gerekiyor. Fakat ondan daha önce depreme dönük olarak vatandaşa hangi bilgiyi, eğitimi verdiler, hangi bilinç oluşturuldu? Yaptıkları sadece deprem korkusu yaymak ve deprem üzerinden  ekonomini canlanması için bir takım absürt projeler oluşturmak.
Türkiye eğer depreme yönelik neler yapmak gerektiğini öğrenmek istiyorsa Japonya’ya baksın. Japonya’da ülkeyi yönetenlerin ve insanların önceliği para, ekonomi falan değil depremden en az şekilde  insan kaybı olmadan nasıl kurtuluruzdur. Zaten bu yapılınca sağlam binalar oluşturuluyor, ekonomi de büyük yara almıyor.
Türkiye’de kapitalizmin en dik alası, acımasızı uygulanıyor ve bu ülkemizde yaşayan her insana yokluk, yoksulluk, açlık, işsizlik olarak geri dönüyor. Bu gerçekler ortada iken ekonominin iyi gittiğini söyleyenler, Türkiye’nin dünyanın en iyi 20 ekonomisinden birisi olduğu yalanına sarılanların doğal olarak insanların deprem ile korkutması normaldir.  Çünkü ölümü gösterip  sıtmaya razı etmenin uğraşını hep verdiler ve halende sürdürüyorlar.

Bu yazı toplam 881 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.