1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. TÜRKLERDE KADIN ÖNDERDİR
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKLERDE KADIN ÖNDERDİR

A+A-

Tarihi kaynaklarda Türklere ait bilgiler M.Ö. 4000-4500 yıl gerilere kadar ulaşmaktadır. 

Hiçbir Türk dilinde cinsiyet ayrımı yoktur.

Çünkü Türk kültüründe cinsiyetler arası ayrımcılık bulunmamaktadır. 

Tengri kelimesinin de cinsiyeti yoktur. 

Türk aileleri ataerkil değildi.

ANA HAKKI, TANRIHAKKI

Çünkü ana tarafından ‘dayı’, ‘tagay’, ‘kufduk’ ve ‘teyze’ gibi akrabalık adları Türk dillerinde bulunduğu halde, baba tarafından akraba adları Türk lehçelerinde daha sonraki bir döneme aittir. Bu bilgilerin dışında; devlet yönetiminde Kağan’ın kararı, Hatun bu karara katılmadıkça geçerli sayılmıyordu.  Yine tarih kaynaklarında Türklerin önem verdikleri haklara, “ana hakkı” dedikleri ve bunu da “Tanrı Hakkı” ile eşit tuttuklarını göstermektedir.

Orta Asya Türk devletlerinin hepsinde (İskitler, Hunlar, Göktürkler, Uygurlar) kadın önemli hak ve yetkilere sahip bulunmaktadır. Örneğin İskitler'de, her kadının İskit erkekleri gibi savaşçı ve asker olarak yetiştirilmesi geleneği vardı. Bundan dolayıdır ki İskit'li göçebekadınlar her savaşta erkekleriyle birlikte çarpışıyorlardı. 

Türk devletlerinde Türk kadınları bu tür faaliyetleri büyük bir onur ve haysiyetle yürütmüşlerdir. Hatta bu türlü faaliyetlerde öylesine büyük yetkilerle hareket etmişlerdir ki Büyük Hun İmparatorluğu adına Çin ile ilk barış antlaşmasını Mete'nin hatunu imzalamıştır.

Peki O sırada Arap toplumunda kadının durumu neydi?

 

KIZ ÇOCUKLARI TOPRAĞA GÖMÜLÜRDÜ

 

İslam öncesi Arap kültüründe kadın saygı duyulmayan, ikinci sınıf bir yaratıktı. Kadınlar satın alınır, kullanılır sonrada adeta bir çöp gibi atılırdı.  Kadınlara karşı acımasız bir toplumdu. 

Değersiz olarak görülen kız çocukları doğduğu zaman diri, diri toprağa gömülürdü.

Böylesine  aşağılık ve cani bir geleneği vardı Arapların. 

Hz. Muhammed ile birlikte Arapların bu pis adedi ortadan kaldırıldı ve kadınlar çok daha önemli  haklara kavuştu. Peygamber yaşarken kadınlar toplumun önemli bir parçası oldu. Ne var ki sonra ki dönemde İslam içinde Arapların  eski ve pis kültürü  yeniden  vücut buldu ve kadın yine ikinci  sınıf insan olarak muamele görmeye başladı. 

Bugün Hz. Muhammed’in doğduğu ve İslamın çıkış merkezi olan  Suudi Arabistan ve öteki Arap ülkelerinde kadınlar bir çok önemli haktan mahrum bulunmaktadır.

 

CUMHURİYET İLE HAYAT BULAN TÜRK KADINI

 

Ülkemizde ise kadın gerçek kimliğini ve benliğini Cumhuriyet ile bulmuştur. Osmanlı   döneminde Arap kültürünün  etkisinde  adeta hapsedilen Türk kadınları tıpkı Arap kadınlar gibi ikinci sınıf bir insan olarak  muamele görmüş, hakları  ve hukukları yok sayılmıştır.

Ne var ki Mustafa Kemal Atatürk gibi çağının en önemli devlet adamı sayesinde  Türk kadınları daha 20 yüzyılın başlarında seçme seçilme hakkı gibi bir çok önemli hakka  kavuşmuştu.

Bugün, 21, yüzyılın başlarında Türk kadını bir kez daha ikinci sınıf insan muamelesi ile karşı karşıya. Bunun nedeni ise siyasal iktidarın son 15 yılda özellikle eğitimde ki uygulamaları ve kadına bakış açısıdır.

Dünya da ve ülkemiz de kadın ve erkeği eşit bir toplum yaratmak insanım diyen herkesin öncelikli görevi olmalıdır.  Cinsiyet ayrımcılığının olmadığı bir ülke ve dünya da yaşam çok daha güzel olacaktır.  Çünkü Allah insanı kadın ve erkekten var etmiştir. O zaman her iki cins birbirinin tamamlayıcı ve olmazsa olmazıdır.

 

 

Bu yazı toplam 1382 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.