1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. TIBBİYELİ HİKMET
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

TIBBİYELİ HİKMET

A+A-


 

Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı örgütlemek için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal4-11 Eylül 1919'da bir avuç yurtsever ile Sivas Kongresi'ni gerçekleştirmişti.

 Sivas Kongresi Türkiye'nin tam bağımsızlığına giden yolun başlangıcıdır.

Ve Sivas Kongresi, Amerikan ve İngiliz mandası isteyenler ile tam bağımsızlık isteyenlerin  ayrıştığı tarihsel süreçlerinden birisidir.

Sivas Kongresi'nde tam bağımsızlık isteyenler ile Amerikan Mandasını isteyenlerin tartışmaları sürerken, kongreye iki Tıbbiyeli gençte katılmıştı.

İşte tam bu tartışmaların yaşandığı bir sırada Tıp Fakültesi öğrencisi Hikmet oturduğu sıradan ayağa kalkarak, "Paşam, üyesi bulunduğum tıbbiyeliler beni buraya bağımsızlık davasını başarmak yolundaki  çalışmaya katılmak üzere gönderdiler.  Mandayı kabul edemem. Eğer kabul edecek  olanlar varsa, bunlar her kim olursa olsun, şiddetle red ve takbih ederiz.  Mesela manda fikrini siz kabul ederseniz, sizide  reddeder, Mustafa Kemal vatan kurtarıcısı değil, vatan batırıcısı  olarak adlandırır ve  tel'in ederiz"dedi.

Tıbbiyeli Hikmet'in söylediklerine Mustafa Kemal'in yanıtı çok açıktır,"Evlat müsterih ol. Gençlikle övünüyorum ve güveniyorum.  Biz azınlıkta kalsakta mandayı kabul etmeyeceğiz.  Parolamız tektir ve değişmez: Ya İstiklal Ya ölüm!".

Türkiye'nin bağımsızlığına giden yolu işte bu kararlılık ve inanç elde etmişti.

Ama Sivas Kongresi sırasında Amerikan ve İngiliz  mandasını hararetli savunanlar bu isteklerinden hiç bir zaman geçmediler.

O dönem  'Wilson Prensipleri Cemiyeti' isimli dernek kuran Halide Edip ile bir grup,  ABD mandası altına girilmesinin Türkiye'nin çıkarına olacağını şiddetle savunuyorlardı. Hatta Halide Edip 10.8.1919'da Mustafa Kemal'e yazdığı mektup ile Amerikan mandasını açıkça istiyor ve gerekliliğini savunuyordu.

Neyse ki Mustafa Kemal gibi bir büyük önder ve Tıbbiyeli Hikmet gibi yiğit ve yurtsever gençlerimizin sayesinde ülkemiz  esaret boyunduruğu altına girmemiştir.

 

98 YIL BONRA

 

Sivas Kongresi'ni üzerinden tam 98 yıl geçmiş. 

98 yıl sonra geriye dönüp  baktığımızda  Türkiye  bırakın Amerikan mandasını, ABD ile bütünleşmiş ve tam bağımlı duruma gelmiş. 

Bir zamanlar hayali kurulan Küçük Amerika oluvermişiz. 

Türkiye'nin rotasını ve geleceğini belirleyen Sivas Kongresi çıkış yoludur.

Alınan kararları uygulayan ve "Bu ulus esaret altında yaşamaktansa yok olsun daha iyidir" diyen Mustafa Kemal Türk halkına yol göstermeye devam ediyor. 

 

ŞİMDİ ABD KARŞITI OLDULAR

 

Bir başka gerçek ise dün emperyalist ABD’ye karşı mücadele edenleri vatan haini olarak görenler şimdilerde çıkarlarına ters düşünce ABD’yi  düşman bellediler.

Hayırdır beyler ne oldu?

Dün ağa babanız ABD’nin talimatıyla Türkiye’nin aydınlık geleceği olan solcu ve devrimci gençleri  pusularda öldürdünüz, zindanlara attırdınız, işkenceden geçirip hayatlarını karartınız.

Tarih sizin bu topraklara yaptığınız kötülükleri unutmayacak.

 

Bu yazı toplam 634 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.