1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. TEKNOLOJİ ÇAĞINDA ÜLKEMİZ NEREDE?
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

TEKNOLOJİ ÇAĞINDA ÜLKEMİZ NEREDE?

A+A-

 

 

Dünyamız ile birlikte güneşin içinde bulunduğu galaksiye bilindiği gibi Samanyolu deniliyor.

Samanyolu’nda 200 ile 400 milyar civarında yıldız olduğu tahmin ediliyor.

Tabi bizim içinde bulunduğumuz galaksinin dışında 1 trilyon civarında galaksi olduğu bilim adamları tarafından ortaya çıkarılmış.

Evren ve galaksiler ile ilgili olarak bilimsel çalışmalarda son 300 yıllık dönem içinde birçok aşamadan geçerek bugünkü ana fikirler oluştu. Daha öncesinde ise Antik Çağda filozof Democritus, Aristo, Arap astronom İbn-i Heysem, İbn Bacce, Biruni galaksi ve gezegenler hakkında ilk adımları, görüşleri ortaya attılar. Samanyolu’nun birçok yıldızdan oluştuğunu ise ilk olarak Galileo ortaya attı. 1610’da teleskopla Samanyolu’nu inceleyen Galileo Samanyolu’nun çok sayıda ki yıldızdan meydana geldiğini keşfetti.

1750’de Thomas Wright galaksinin güneş sistemine benzer tarzda fakat daha büyük ölçekte küte çekim gücüyle birbirlerine bağlı çok sayıda ki dönem yıldızlardan oluşmuş bir kitle olduğu görüşünü açıkladı. 1755’de Immanuel Kant, Thomas Wright’ın tezini bir adım daha ileriye götürerek güneş sisteminin dönen bir yıldız kümesi olduğunu ifade etti. 1785’de ise William Herschel galaksinin biçimini gösteren bir diyagram hazırladı. 1920’de Jacobus Kapteyn yeni bir çizimle elips biçimli küçük bir galaksi tasarladı. 

Sonra ki yıllarda ise bilim adamları galaksi ve evren üzerine çok önemli buluşlara imza attılar.

BİLİM SAYESİNDE ÖĞRENİYORUZ

 

Gelişen teknoloji insanoğlunun öteki gezegenlere araştırmalar için uzay aracı göndermesine, yeni bilgi ve bulgulara erişmesine neden oldu.  Şimdi galaksimizin dışında ne olduğuna ilişkin çok daha ileri teknoloji ile çalışmalar yapılıyor. Tüm bunlar aslında insanın ‘kimim ve nereden geldim?’ sorusuna yanıt bulmak, geleceğe ışık tutmak adına gerçekleştiriliyor. Bilim, insanlığın varoluşundan itibaren geleceğe dönük ne varsa tezler, teoriler ve somut bilgi ve belgelerle ortaya koyuyor.  Dünyanın 4.467 milyar yaşında, güneşe yakın 3. Gezegen olduğu, uydusu Ay’a uzaklığının 386 bin 684 km olduğu gibi birçok bilgi bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Eğer bilim olmasaydı bu bilgilerin hiç birisini öğrenmemiz mümkün olmayacaktı.

 

TÜRKİYE MODERN ÇAĞIN GERİSİNE DÜŞÜYOR

 

Peki ülkemiz bilim ve teknolojinin neresinde, hangi aşamasında?

Eğitim bir süredir bilinçli olarak ülkenin geleceği adına değil siyasal ve ideolojik beklentiler doğrultusunda tanzim ediliyor.

Bilim yerine hurafe ve akıldışı yollara başvuruluyor.

Eğitim yapboz tahtasına çevrilmiş zaten.

Aklı hür, vicdanı hür nesillerden,  kurşun askerlere dönüştürülmüş yeni nesiller ortaya çıkarılmak isteniyor.

Çağın gereklerine göre bilimde ve teknolojide söz sahibi olmak isteniyorsa bu kafa yapısı ile bu işler zor.

1 trilyon civarında galaksi olduğu tahmin edilen uzay boşluğunda yer alan yerkürenin bir küçük parçası olan Türkiye diye bir ülke dogmatik, kalıplaşmış, hurafe türünden bir takım söylemlerle karanlık bir dehlize doğru sürükleniyor.

 

Bu yazı toplam 518 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.