1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. SONUN BAŞLANGICI 1699
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

SONUN BAŞLANGICI 1699

A+A-

26 Ocak 1699 günü Osmanlı İmparatorluğu Avusturya, Lehistan ve Venedikarasında imzalanan Karlofça Antlaşması ile Banat ve Temeşvar hariç, bütün Macaristan ve Erdel Prensliği Avusturya'ya, Ukrayna ve Podolya Lehistan'a, Mora ve Dalmaçya kıyıları Venediklilere bırakıldı. 

Osmanlı bu tarih itibariyle duraklamadan gerileme dönemine girerken batı da büyük çapta toprak kaybı da son sürat başlamıştı.

Aslında imparatorluğun çökmesi için her türlü zemini bizzat devlet yönetenler hazırlamıştı.

Çünkü batının sanayi devrimi ile birlikte her alanda ki gelişimi karşısında Osmanlı yenileşmeye karşı kapılarını sımsıkı kapatmıştı.

Peki, Osmanlı neden geri kalmıştı?

Soru budur..

Matbaa 1400’lü yılların ortalarında Avrupa’da John Gutenberg tarafından ilk kez denendi ve 42 satırlık bir İncilin baskısı yapıldı.  

Osmanlı’ya ise matbaa neredeyse 300 yıl sonra 1726 yılında gelmiştir. Osmanlı Padişahları matbaaya ve kitap basımına izin vermediği gibi çok ağır cezalarda getirmişti.

Yabancı dillerde basılan kitaplar sayesinde Devleti Aliye egemenliğindeki gayrimüslimler arasında okuma yazma hızla gelişirken Müslüman halk gaflet uykusunu sürdürür. Böylece, imparatorluk sınırları içinde en bilgisiz, en hoşgörüsüz, en çağdışı kalmış grubu Türk, Arap ve Müslümanlar oluşturur.

Gâvurlar, gayrimüslimler ve kâfirler hızla dünyanın aydınlanma çizgisini yakalarken Müslümanlar koyu karanlık ve taassubun köleleri olarak bir lokma bir hırka felsefesiyle yaşamlarına devam ederler.

Bu geri kalmışlık öyle bir noktaya gelir ki Osmanlı'nın son döneminde okuma yazma oranı bile yüzde 1-2'lere kadar düşer. 

 

NEYSE Kİ ATATÜRK VARDI..

 

Neyse ki  1923’de  yeni  çağdaş ve modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte bu topraklarda geri kalmışlık ve medeniyetten ayrı düşmüşlük sona erer.  

Atatürk ölümüne değin  15 yıl içinde Türkiye’nin  batı medeniyeti ile entegre olmasını bağladığı gibi medeniyetten kopup giden Türk halkını eğitimde, sosyal yaşamda ve yaşamın her alanında  bilinçli birer bireyler olmasını sağlayacak devrimleri gerçekleştirir.

Türkiye  Atatürk’ün izinde  medeniyetin, demokrasinin ufkuna doğru yürüyüşünü  taviz vermeden sürdürecektir.

Bu yazı toplam 770 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.