1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. SANAL ALEM BAĞIMLILĞI
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

SANAL ALEM BAĞIMLILĞI

A+A-

 

 

Modern zamanlarda insan karakterini, davranışı belirleyen yegâne unsur yaşanan teknolojik çağın gerekleridir.

Nedir bunlar?

İnsanlar teknolojinin baş döndüren gelişmesine bağlı olarak gerçekten sanal alemin esiri haline gelmiş durumda. 

Düşünsenize internet üzerinden oluşturulan sosyal medya ağları ile kitleler bir şekilde kontrol altına alınıyor ve istenildiği gibi yönlendiriliyor.

En ilginci ise milyonlarca, hatta milyarlarca insan internet sayesinde bir şekilde sanal bir hapishaneye tıkılmış durumda. 

Yaşama dair her türlü tepki ve isyan sanal ortamda bir şekilde bastırılıp kitlelerin gazı alınıyor.

Sosyal alem veya internet denilen aslında insanın yaratılışında ki en önemli özeliklerini de yok ediyor.

Mesela, sesli olarak konuşmak yerine yazarak kendimizi ifade ediyoruz. Karşımızdakine üzgün ya da sevinçli olduğumuza dair mimiklerimiz yerine ‘smiley’ işaretleri ile bunu anlatmaya çalışıyoruz. Ses yok, his yok. Sanal bir ortamda kişi aslında tek başına ve yalnız olduğunun farkında değil. İnternet veya sosyal alem aynı zamanda bireyin yani kişinin tek kişilik hücresi de oluyor.  Ancak bunun farkına varmak hiçte kolay değil.

Önümüzde ki yılar, on yıllar veya bir yüz yıl sonra insanların internet ve sosyal alem dışında çok daha farklı bir teknolojik evrede yaşayacağına inanıyorum. Çünkü  bilim ve teknoloji insan eliyle yine insan aklının alamayacağı buluşların yaşanmasını sağlayacaktır. 

 

40 YIL ÖNCE İMKANSIZDI

 

Düşünün ki  1970’li yıllarda hiç birimiz  40 yıl sonra  cep telefonunu,  interneti,  sosyal alem üzerinde  yaşamayı falan aklının ucundan bile geçiremezdi.

Çünkü o zaman  diliminde  teknoloji  insanın hayal sınırlarını zorlayacak denli gelişmemişti. 

 Mesela o yıllarda  mektuplar yazılır ve bu şekilde insanlar birbirleriyle haberleşirdi.  Mektup  bugünkü sanal aleme göre çok daha gerçekçiydi çünkü  kalemle yazılan şeylerde o kişinin  izlerini görmek mümkündü. 

Bugün ise mesaj ile duygusuz, içi boş ve anlamsız  bir haberleşme  şekli var.

Sonuç olarak, sosyal alem ya da internet her neyse insanın  duygularını, davranışlarını, hislerini ve asıl önemlisi ise doğuştan var olan bir çok özelliğini öldürüyor.  Kişiyi, kitleleri yalnızlaştırıp  duygusuz, umarsız hale getiriyor. 

 İnternet ve sosyal medya yoluyla  ifade ettiğim gibi  milyonlarca insan kontrol altına alınıyor, yönlendirilip etkisiz hale getiriliyor.

Bence insanlık teknoloji karşısında yitirdiği  bir çok özelliğini yeniden kazanması için çok uzun yıllar  geçecek. Çünkü sosyal medya veya internet kanserden daha tehlikeli ve öldürücü.

 

BİLİNÇLİ  SOSYAL MEDYA KULLANICISI

En önemli nokta ise  hiç kuşkusuz bilinçli sosyal medya kullanıcısı olmaktır. Çünkü sosyal medya  belirttiğim gibi  insan yaşamına artık direkt temas eden ve yön veren bir konumdadır.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar ister istemez toplum içinde  çok farklı şekilde olumsuz yönde  gelişmeler, sonuçlara neden olabiliyor.  Bu nedenle  sosyal medya kullanıcılarının bilinçli olması  yaşamın gelecekte çok daha noktada olmasına katkı sunacaktır.

 

Bu yazı toplam 478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.