1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. RAMAZAN ASLINDA NEDİR?
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

RAMAZAN ASLINDA NEDİR?

A+A-

 

Ramazan ülkemiz de son dönem ‘eğlence, tüketim ve ekonomik getiri’ adına değerlendirilen bir ay olup çıktı. İşin kutsallığı bir yana özellikle Ramazan ayını dört gözle bekleyen ve bu ayı bir şekilde kullanarak para kazanmayı hedefleyen bir kitle oluştu. Bunlar toplumun böylesine önemli dinsel değerini paraya çeviren fırsatçılardan başkaca bir şey değil. Ramazan eğlenceleri, lüks iftar yemekleri, şarkılı, türkülü geceler bu ay zirve yapar. Özellikle belediyeler bu ay şuursuzca para harcar ve sözünü ettiğimiz eğlenceleri düzenleyerek israfta ve rantta sınır tanımazlar.

Bu ay tamda ‘Abdestli kapitalizm’ söylemine uygun hale getirilir.

Oysa bunların hiç birisinin bizim bildiğimiz İslam ile hiçbir alakası yoktur.

Tabi bunları  gazeteci ve araştırmacı gözüyle yazıyorum.

Oysa Ramazan özünde bu değildir.

HZ. MUHAMMED’İ BUNLAR GİBİ ORUÇ TUTMADI

Ramazan ayının tüketim ve paranın kazanıldığı bir ay olmadığını Hz. Muhammed’in yaşamından anlayabiliyoruz.  Hz. Muhammed Ramazan ayında çok sade ve israfa kaçmadan oruç tuttuğu ve bu ayı ibadet ile geçirdiğini okuduğumuz kitaplardan biliyoruz.

 Lüksü ve konforu sevmeyen bir yaşam biçimiyle başlı başına örnek olan Hz. Muhammed mülkiyetsiz vefat etmiştir.

Bugün zengin Ramazan sofralarını bırakın bir kenara normal bir ailenin Ramazan sofrasında ki yiyeceklerin hiç birisini tatmayan bir peygamberden söz ediyoruz. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diyen bir peygamberi anlatıyoruz.  Hz. Muhammed ailesiyle birlikte birçok gece aç yattı, sadece hurma ve suyla beslenmeye çalıştı. Saf buğday unundan ekmek hiçbir zaman yiyemediği yine bilinmektedir. Hz. Muhammed istese altından saraylar içinde yaşar konforlu bir yaşam sürer, en güzel yemekleri kendisi ve ailesi yiyebilirdi. Ama o eşitlikten yanaydı ve kendisine inanan çoğunluk gibi yaşamayı tercih etti.  Lüksten, israftan, mal biriktirmekten kaçındı ve bunları kendisine inanlara öğütledi.

LÜKS TÜKETİM ÇILGINLIĞI

Halihazırda Hz. Muhammed’in izinden gittiğini söyleyen ve giderek burjuvalaşmış, kapitalizmin dinsel ayağını oluşturan bir zümre var. Bunlar Lüks yaşamayı, yardım etmemeyi, sürekli mal biriktirmeyi ilke edinmiş. Sanıyorlar ki kıldıkları namaz,  örtündükleri lüks kumaşlar, hacca gitmeleri, oruç tutmaları onları mümin yapıyor. Oysa gerçek hiçte öyle değil. Onların Hz. Muhammed’in getirdiği İslam dini ile hiçbir alakaları yoktur. Onların iftar sofraları ancak ve ancak firavunun iftar sofralarına benzer. Yaşamları da tıpkı yine firavunun mal ve mülk üzerine ki yaşamının tıpkısının aynısıdır.

Bu Ramazan’da lüks iftarlardan kaçınarak yoksulları kendi soframıza konuk edelim. Kuru ekmeğimi daha olsa onu bölüşelim. Ramazan da her yeri  yeryüzü sofralarıyla donatalım. Böylesi özünde çok önemli mesajla taşıyan bir ayda ayrıca ayrımcılığı, kötülüğü, ötekini yok saymayı da ortadan kaldıralım.

 

Bu yazı toplam 445 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.