1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. PROJECT DEMOCRACY!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

PROJECT DEMOCRACY!

A+A-


 

Türkiye 1950 sonrası Demokrat Parti iktidarıyla birlikte ABD ile ikili ilişkilerini geliştirdi ve ekonomik ve askeri anlamda yardım almaya başladı. "Ortak Savunma Anlaşması" adı altında ki yardım projesi ABD kongresinin 1/4 ve 3’ncü maddelerine göre yapılıyor. Bu maddelerde, söz konusu yardımlarda verilen silah, araç gereç vb. şeyler ancak ABD'nin izni alındıktan sonra kullanılabiliyor. 

Örneğin Türkiye tarafından 1969 yılında ABD'den alınan saç bidonlar izin alınamadığında ötürü kullanılamadı. 1974 Kıbrıs barış harekâtında Türk ordusu ABD silahlarını kullandığı için ambargoya maruz bırakıldı. Daha böyle birçok türden şeyi sıralamak mümkündür.

Kısaca ABD bir ülkeye yardım olarak verdiği her türlü maddeyi o ülkenin değil kendi çıkarlarını hesap ederek kullanımına izin veriyor.  

ABD eğer bir ülkeye silah veriyorsa o silahlar yalnızca ABD’nin çıkarlarına göre kullanılabilir. 

Zaten silah yardımı ve satışında bu yönde ikili anlaşmalar imzalanıyor. Yani ABD ülkeler üzerinde gücünü ve nüfuzunu Türkiye gibi ABD’nin fedaisi rolüne soyunmuş ülkeler eliyle sağlıyor.

 

STK’LARA MADDİ DESTEK

 

ABD'nin dünya ülkelerini özgürlük ve demokrasi getirmek adına özellikle 1982 yılında Ronald Reagan'ın başkanlığı sırasında ‘project democracy’ (Demokrasi Projesi) başlıklı bir uygulama başlattı. Bu proje özellikle Sovyetleri, Doğu bloku ülkelerini ve ABD karşıtı iktidarları çökertmek için hazırlandı. Söz konusu ülkelerde sözde Sivil Toplum Kuruluşları (STK) oluşturuldu ve bunlar parasal olarak desteklendi. Bunu ise NED (National Endowment for Democracy) Ulusal Demokrasi Fonu organize ediyor. Bu anlamda Türkiye'de de birçok Sivil Toplum Kuruluşu NED ile ilişkiye girerek onlardan her türlü desteği ve yardımı alıyor. Tabi bu desteğin karşılığı ise Türkiye'de ABD karşıtı yapılanmaları çökertmek ve ABD çıkarlarına hizmet etmektir. ABD yandaşı iktidarları işbaşına getirmektir. 

 

DÖRT BİR YANDA İŞBİRLİĞİ

 

Geçmiş çağlardan günümüze değin uzanan tarih yolculuğunda birçok imparatorluk dünya ya hükmetmiş, sonra çökmüştür. ABD 20 ve 21. Yüzyılda yerkürede modern imparatorluk olarak varlığını sürdürüyor. Bu gücünü korumak adına dünyanın dört bir yanında ekonomik, siyasal ve askeri işbirliği yapıyor. Yukarıda sözünü ettiğim şekilde ki uygulamalar ve ilişkilerden dolayı ABD yer kürenin öteki tarafından işbirlikçileri vardır.

Buna ülkemiz de dahildir. 

Türkiye’de ki mevcut siyasal iktidarların (Atatürk dönemi hariç) nerdeyse tümü ABD’ye göbekten bağlıdır. İzin almadan hiçbir şey yapamazlar, kıllarını bile kıpırdatamazlar.  

Türkiye  ABD’ye paçayı kaptırdığı Demokrat Parti döneminden beri bu ülkenin adeta eyaleti gibidir. 

 Ekonomik, siyasal, askeri alanlarda bu ülke ile iç içe geçilmiştir.  

Ülkemizin her alanda özgür olması dünyadan kopmadan ancak kendi öz varlığını, benliğini koruyarak, Atatürk devrimlerine, Cumhuriyete, demokrasiye, insan haklarına ve tam bağımsızlığa  daha çok sahip çıkarak mümkün olabilecektir. 

Not: Bu yazımı bir süre önce yazmıştım. Ancak gündem  ve yaşananlar bu yazının bir kere daha yayınlanmasına beni mecbur kıldı.

Bu yazı toplam 458 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.