1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. Padişahlar yüce varlıklar mıdır?
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

Padişahlar yüce varlıklar mıdır?

A+A-

 

 

 

Osmanlı padişahlarını neredeyse, ‘enbiya, evliya, melek’ gibi gören kimileri konu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet olunca saçma, sapan ve uyduruk birçok şeyi ortaya atarlar.

Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan etmesinden sonra birçok kişi öldürttüğünü falan söyler, üzerine bir tomarda yalan eklerler.

15. yüzyılın sonlarından itibaren gerileme dönemine giren Osmanlı İmparatorluğu 20. Yüzyılın başlarında tamamen tükenmiş, büyük toprak kayıpları yaşamıştı.

Sonunda Anadolu’da elden gidiyordu ki Atatürk önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı ile birlikte bugün sınırları içinde bulunduğumuz vatanımız kurtarılabildi.

Cumhuriyet ile birlikte yeni bir siyasal, ekonomik ve toplumsal yaşam başlıyordu.

Elbette her devrim sırasında bir takım olaylar olur, devrimlere karşı çıkanlar bir şekilde bastırılıp yok edilir.

Ne var ki cahillikte zirve yapanlar ve kulaktan dolma söylentilerle fikir oluşturmaya çalışanlar bu gerçekleri sürekli görmezden gelir.

Çünkü bunlar sevgili Uğur Mumcu’nun da dediği gibi, ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan’ kimselerdir.

Padişahları manevi manada erişilmez varlık olarak görenler elbette gözleri var görmez, kulakları var duymaz, dilleri var söylemez haldedirler.

Onlar sadece Padişahların çok iyi ok attıklarını, sanatkar olduklarını, birkaç yabancı dil bildiklerini, iyi ata bindiklerini, oruç tutup, namaz kıldıklarını falan yazarlar. Ama bardağın öteki tarafını yani, ‘kardeş katliamlarını’ yazmaz, yazamazlar.

 

OĞUL, KARDEŞ, TORUN TAHT İÇİN KATLEDİLDİ!

 

Osmanlı’da taht ve devleti yönetmek için kardeş katli alışılagelmiş bir şeydi. 1. Murat tahta çıktıktan sonra kardeşi ve daha sonra oğlunu boğduran ilk padişahtır. Yıldırım Beyazıt, 1. Mehmet Çelebi, 2. Murat oğullarını ve kardeşlerini boğdurdu. Fatih Sultan Mehmet ise tahta çıkar çıkmaz kundaktaki kardeşi Ahmet’i boğdurdu. 2. Beyazıt, Yavuz Sultan Selim’de yine çocuklarını ve kardeşlerini boğdurarak öldürtmüştür. Kanuni Sultan Süleyman ise oğlunu (Şehzade Mustafa) boğdurdu, öteki oğlu Beyazıt ile 5 torunun da aynı şekilde boğdurup öldürttü. 3. Murat 5 kardeşini boğdururken 100 civarında çocuğu vardı. 3. Mehmet ise tahta çıkar çıkmaz 19 kardeşini birden boğdurdu. 2. Osman, 4.Mehmet ve 3. Osman’da yine çocuklarını boğdurarak tahtlarını korudular.

 

SİPARİŞ FETVALAR

 

Osmanlı Padişahları emirlerindeki şeyhülislamlardan çıkardıkları ve işin kılıfına uydurulduğu fetvalara dayanarak bu katliamları yapıyorlardı.

Oysa İslam dininde ve Kuran’da hiçbir şekilde devletin ve tahtın korunması adına kardeş, oğul veya eşlerin öldürülmesi gerektiği üzerine bir tane ayet yoktur.

Kaldı ki, İslam dini, ‘Bir insanı öldürmek bütün bir insanlığı öldürmek’ şiarını benimsemiş bir yapıya sahiptir. Buna rağmen güya İslam’ın halifesi olan ve kendilerini yeryüzünde Allahın gölgesi olarak adlandıran Padişahlar tahtları için kendi evlatlarını, kardeşlerini katletmekten geri durmadılar.

Padişahların o günkü konjöktürel süreçte elbette kimi olumlu yanları vardı bunu kimse inkâr etmiyor fakat bu onların cinayetlerini, hukuksuzluklarını, zalimliklerini ortadan kaldırmıyor. Kundakta ki kardeşini taht ve hükümranlığını korumak için öldürten birisinin kalbinin iyi olduğunu söylemek mümkün müdür?

 

ATATÜRK SARHOŞ PEKİ PADİŞAHLAR NE OLACAK?

 

Ayrıca utanmadan Atatürk’e sarhoş diyorlar, oysa Osmanlı padişahlarının tümü neredeyse şarap içmiş, 2. Selim ile 4. Murat’ın alkolden öldüğü tarihçiler tarafından yazılmıştır.

Padişahları uhrevi bir alemin kimseleri olarak görenler ifade ettiğim gibi bunları kabullenemezler. 

Tarihi yanlı ve yanlış yazanlar ve özellikle ‘Osmanlının Resmi Tarihini’ yazanlar benim bu yazdıklarımı elbette kabul etmezler.

Ancak tarihe tüm dinsel, ırksal kaygılardan uzaklaşıp objektif bir gözle bakıp araştırdığınız da gerçeklerin resmi tarihi yazanların gibi olmadığını görürsünüz.

 

 

Bu yazı toplam 364 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.