1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. OYUNA GELMEYELİM
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

OYUNA GELMEYELİM

A+A-

 

 

Malatya'da, Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesindeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atıldı.
Eğer bu kışkırtma ise toplumun herkesimi çok dikkatli olmalıdır. Çünkü birileri ülke de iç bölünmenin, çatışmanın ve yeni bir kaosun adımlarını atıyor.
Değil ise o zaman daha vahim bir durum var demektir.
İnsanları inançlarına, dillerine, etnik yapısı ve renklerine göre ayrıştırmak, hedef göstermek gibi faşist bir amaç taşınmaktadır.

Geçmiş dönemlerde ülkemiz de farklı inanç ve etnik gruplarına yönelik olarak yapılan birçok olay hala hafızalardadır.

GEÇMİŞİ UNUTMAYALIM

Yaraları tekrar ve yeniden kaşımaya elbette gerek yok fakat  en azından bu tür şeylerin toplumun her kesimine ne denli büyük zarar verdiğini de  anımsamak gerek.  Gerek ki  bir daha böyle  kötü şeyler bir daha yaşanmasın.

6 Eylül 1955 günü başlayan, başta İstanbul olmak üzere, İzmir ve Adalar’da Rumlara ve diğer gayrimüslimlere karşı oluşan linç ve yağma hareketiydi.  İki gün boyunca devam eden olaylarda birçok gayrimüslim yaralanırken, yaşamını yitirenler oldu. Maddi hasar ise çok büyük boyutlardaydı. Kalabalık güruhun önüne çıkan tüm dükkânlar, kiliseler yağmalanmıştı. Devletin kolluk kuvvetleri önceden haberdar oldukları halde herhangi bir müdahalede bulunmadan olayları izlemekle yetindiler. Olayların ardından birçok Rum ve gayrimüslim, sahip oldukları her şeyi geride bırakarak yaşadıkları alanları terk etmek zorunda kaldılar. 1924 yılında 1 milyon olan İstanbul nüfusunun 280 bini Rum’du. Bu etnik temizlik sona erdiğinde İstanbul’da kalan Rum nüfusu 1500-2000’di.

1978'de Kahramanmaraş'ta Alevilere yönelik olarak yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 111 kişi öldü, Yüzlerce kişi yaralandı. 210 ev, 70 işyeri tahrip edildi. 804 kişi hakkında dava açıldı; sanıklardan 29 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1-24 yıl arasında hapisle cezalandırıldı. Olaylardan sonra Alevilerin yüzde 80’nin kenti terk ettiği açıklandı.

28 Mayıs 1980 günü faşist saldırılarda "Kana Kan İntikam- Kanımız aksa da zafer İslamın" haykırışlarıyla başlayan Çorum Katliamı 10 Temmuz 1980'e (yaklaşık 1,5 ay) kadar devam etti. Saldırılarda 57 Alevi yurttaş öldürülürken; 300'e yakın yurttaş yaralandı. 300'e yakın ev ve işyeri ise tahrip edilerek yıkıldı.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta  Madımak Oteli’nin yakılması sonucu   37  kişi yaşamını yitirdi.

Bu tür olaylar ülkemiz de yaşayan farklı düşünceye, inanca  sahip insanlarda   geride bir çok derin ve onarılmaz yaralar bıraktı. 

Bir daha yaşanmaması ne büyük dileğimiz.

PROVAKASYONLARA GEÇİT VERMEYELİM

Ne var ki yazımın başında ki Malatya’da Alevi evlerine çarpı konulması  gerçekten tedirgin edici bir durumdur.  Umarım yetkili makamlar bu olayı gerçekleştirenleri bir an önce yakalar ve yargı önüne çıkarır.

Türkiye hepimizin ortak vatanıdır ve bu ülke kardeşlik, barış ve huzur içinde yaşamak için  her türden ayrılıkçı,  bölücü,  karıştırıcı  provokasyonlara geçit vermemeliyiz.

Ne güzel demiş Ahmed  Arif:

 “Kirveyiz, kardeşiz, kanla bağlıyız 
   Karşıyaka köyleri, obalarıyla 
   Kız alıp vermişiz yüzyıllar boyu, 
   Komşuyuz yaka yakaya 
   Birbirine karışır tavuklarımız 
   Bilmezlikten değil, 
   Fıkaralıktan ..”

 

 

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.