1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. KÜLLİYE TARİH TURİZMİNE AÇILMALI
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

KÜLLİYE TARİH TURİZMİNE AÇILMALI

A+A-

 

 

 

Gebze şehir olarak Osmanlı döneminde Asya ve Ortadoğu’ya değin uzanan geniş bir coğrafya da önemli bir kavşaktı.  Osmanlı ordusu savaşa çıkmadan önce Üsküdar’da toplanır ve yürüyüşe başladığı zaman ilk ulaştığı menzil Gebze olurdu. Ordu Gebze üzerinden Anadolu ve daha uzak coğrafyalara savaşın yapılacağı bölgelere giderdi. Yine aynı zamanda ticaret kervanları ve hayvanlarla yapılan yolculuklarda da Gebze ilk menzildi.  İstanbul’dan yola çıkanlar Gebze’de mola verir veya burada geceler ertesi gün ise yola revan olurlardı.  Gebze’den sonra ki İzmit ikinci menzildi.  Dönüş yolunda da  yine ticaret kervanları ve yolcular için Gebze, İstanbul’dan önce ki son menzil yani dinlenme noktasıydı.

ÖNEMLİ BİR ESER

1523’de Kanuni Sultan Süleyman’ın eniştesi Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliye ve cami bu anlamda önemli bir işleve sahipti.  Gebze’ye ulaşan yolcular veya kervanlar geceyi külliyenin kervansaraylarında geçirir burada hem kendileri emde hayvanları dinlenirdi.  Çoban Mustafa Paşa Hamamı’nda (Çarşı hamamı) yıkanır ve temizlenir, hasta iseler yine külliye içinde ki şifahane de tedavi olurlardı.  Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin böylesine önemli bir işlevi vardı. Sonra ki yıllarda değişen koşullar, teknolojinin gelişmesi ile külliye giderek işlevini yitirerek bugün ki gibi tarihi bir yapı haline dönüştü.

Gebze’nin tanıtımı sadece tek başına bu külliye bile sağlanması mümkündür. 493 yıllık bu yapı her anlamda tarih turizmini kendisine çekecek özelliklere sahiptir. Ne var ki Çoban Mustafa Paşa Külliyesi atıl bir vaziyette dışarıya izole haldedir.  Külliye’nin iç bölümlerini görmek veya gezmek sanırım mümkün değil. Çünkü bazı kısımları kapalı olduğu için gezilemiyor veya yasak. Oysa tarihi yapı geçmişteki özellikleriyle varlığını daha iyi bir şekilde sürdürebilir. 

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE BELEDİYELER

İstanbul’da bir çok tarihi eser kapsamında ki külliyeler gündüz saatleri ziyaretçilere açıktır. Buralar gezildiği zaman hem o tarihi yapı ile ilgili olarak bilgi ediniliyor emde tarihi yapının ihtişamı ve kusursuz güzelliği insanları eski dönemlere götürüyor.  Bu anlamda Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin hak ettiği konuma ulaştırılması için başta Vakıflar Genel Müdürlüğü olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Belediyesi’nin çalışma yapması gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker'in tarihi yapılar konusunda ki hassasiyetlerini yakından biliyoruz. Bu anlamda başkanların Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ile ilgili olarak bir takım projeler için çalışma yapacağına inanıyorum. 

Böylesine tarih hazinesi kendi içinde izole olmamalı, ziyarete açılmalı, insanlar burayı gezmeli, incelemeli. Çok zor bir şey değil yeter ki istenilsin.  Bu şekilde bir tarih ziyan edilmesin ve ifade ettiğim gibi önemi ortaya çıkarılsın. 

 

Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.