1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. KRALDAN ÇOK KRALCILIK!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

KRALDAN ÇOK KRALCILIK!

A+A-

 

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud 23 Ocak 2015’te 91 yaşında ölmüştü.  

Ertesi gün Türkiye’de 1 günlük milli yas ilen edildi.

Oysa Suudi Arabistan’da yas falan ilan edilmemişti.

Kraldan çok kralcılık sanırım tamda buydu.

Ölen şahsın (kralın)  insanlık namına hiçbir yararı olmadığı gibi insan hakları, demokrasi,  özgürlükler konusunda ise Hitlere rahmet okutur meziyetlere sahipti. En basitinden kadınların araç kullanması dahi yasak artık varın gerisini sizin düşünün.

Ne var ki siyasal iktidar paranın bol olduğu bu ülkeye karşı sempatisini 1 günlük yas ile perçinlemek istemişti.

Aradan zaman geçti bir süre sonra Suudi Arabistan’ın başını çektiği ülkeler teröre destek verdiğini açıkladıkları Katar ile diplomatik ilişkilerini kesti.  Katar’ın yanında yer alan  Türkiye ile de  ipler koptu.

SÜLALE YÖNETİYOR

Katar nasıl bir ülke?

Suudi Arabistan gibi demokrasinin, özgürlüklerin, insan haklarının falan olmadığı tek adama, sülaleye dayalı bir ülke.

Nüfusu 2 milyon 200 bini geçkin gelirinin tamamı petrole dayalı küçük bir ülke.  Kişi başına yıllık gelir 70 bin dolar civarında.  Tabi durumu ülkemizde bazıları şöyle okuyor, “Katar kişi başına düşen gelir ile dünyanın en zengin ülkesi ondan dolayı operasyon yapıyorlar (!)”

Katar’ın zenginliği petrol ve nüfusunun azlığı ile orantılıdır. Hiçbir sanayi üretiminin olmadığı bu ülke küçük bir ambargoda açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Başa dönecek olursak Türkiye’yi yönetenler bir süre önce yas ilan ettikleri,  madalya alıp verdiklerin Suudi Arabistan ile ters düştüler.  Suudi Arabistan, Katar ile birlikte hareket eden Türkiye’de ürünleri almama ve ambargo uygulaması başlattı. Sanırım tüm bunlar dünya lideri Türkiye’nin dış politikasındaki başarının ürünüdür (!)

ATATÜRK BUNLARDA IŞIK GÖRMEDİ

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkenin yönünü batıya çevirirken,  bilimi, teknoloji ve medeniyeti, demokrasi ve özgürlükleri hedeflemişti.  Atatürk eğer bu nursuz Arap krallarında zerre kadar ışık görseydi Türkiye’nin rotası o yönde olurdu.  Bilimden, fenden, gelişmeden alakası olmayan Arapların kendilerine faydası olmadığını göre Atatürk onların hiçbir şeyini örnek dahi almadı.

Sonuç olarak, sıradan insanlar olarak biz bile şunu rahatlıkla görüyoruz ki, Türkiye’nin dış politikası bitik ve Allaha emanet durumda.  Türkiye’ye hiçbir anlamda katkısı olmayacak olan Katar gibi bir ülkenin yanında yer almak hele bu ülkeye asker göndermek sanırım olabilecek en kötü durumdur.

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlının bitişinde elin  gavuru ile birlikte hareket eden ve  Ortadoğu çöllerinde  askerimize haince pusu kurup şehit eden  Araplardan ne yazık ki bir türlü  yakamızı kurtaramıyoruz.   Çünkü özünü ve kendi milli kimliğini reddeden bir anlayışla Arap seviciliğinin zirve yaptığı bir kötü dönemden geçiyoruz.

Allah sonumuzu hayır etsin…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 316 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.