1. YAZARLAR

  2. Feride Akyıldız Bircan

  3. KARA DELİK VE FERYAL ÖZEL
Feride Akyıldız Bircan

Feride Akyıldız Bircan

Yazarın Tüm Yazıları >

KARA DELİK VE FERYAL ÖZEL

A+A-

       Corona Virüs salgını ile mücadelede Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin başarısı ile hem  gurur duydum hem de güzel ülkem adına umutlarım yeşerdi. Bununla birlikte iyi eğitim görmüş, alanlarında uzmanlaşmış bireylerin  beyin göçünü düşünmeden de edemedim. İnsanlığın gelişimi için ter döken ama belirli bir süreçten sonra yurt dışına çıkmaya mecbur kalan bu değerlerimize memleketimizde ihtiyaç duydukları imkanları  sağlayabilecek ortamlar hazırladığımız zamanları keyifle ve mutlulukla hayal ettim. Daha iyi çalışma koşulları, daha iyi bir kariyer ve daha iyi bir gelire sahip olmak için ekonomi, teknoloji ve eğitim açısından daha iyi olan gelişmiş ülkelere göç etmek durumunda bırakılan  bu değerlerimizden Feryal Özel’i 2019 nisanındaki ‘’İLK KARA DELİK FOTOĞRAFI’’ haberleriyle  birçoğumuz biliyoruz.

      Neden Feryal Özel? Çocukluğumdan beri uzaya ve gökyüzüne meraklı bir çocuk olan ben astronot olup uzaya gitmek isterdim. Benim için gece olduğunda kafamı kaldırıp yıldızlara bakmak çok büyük bir keyifti. Doğup büyüdüğüm Sivas’ta da gece yıldızlar o kadar parlaktı ki seyrine doyum olmazdı. Benim için Feryal Özel  çocukluk hayalimin tamamını olmasa da  bir parçasını yaşayan biriydi.

       Yüksek manyetik alanda nöron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yapan Feryal Özel ‘in Harvard Üniversitesinde yazdığı doktora tezi ile fizik camiasında yankı uyandırması ve kara delik üzerine yaptığı çalışmaların bilimsel olarak kanıtlaması da bir hayli ilgimi çekmişti.

adsiz.jpg

     1975 tarihinde İstanbul’da doğan Feryal Özel Üsküdar Amerikan Lisesinden mezun olur. Ardından New York‘ta Columbia Üniversitesinde fizik ve uygulamalı matematik eğitimini okul ikinciliği alarak 1996 yılında tamamlar. 1997 yılında da Danimarka‘nın başkenti Kopenhag‘da “Niels Bohr Institute”de fizik üzerine yüksek lisansını yapar. Sonra tekrar Amerika‘ya dönen ve Harvard Üniversitesinin doktora programına kabul edilen Feryal Özel, 2002 yılında Harvard Üniversitesinde astrofizik üzerine çok yankı uyandıran tezi ile doktorasını tamamlar.

      2002-2005 yılları arasında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsünde görev yapar. 2002 yılında doktor, 2003 yılında yardımcı doçent, 2004 yılında doçent, 2005 yılında profesör olan Feryal Özel'in adı 2003 yılında Albert Einstein gibi dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte 20 kişilik ” Büyük Fikirler” listesinde yer alır.

      Arizona Üniversitesinde astronomi ve fizik dersleri veren  aynı zamanda da birçok araştırma yapan Feryal Özel 10 Nisan 2019’da dünyada ilk kez kara deliğin görüntülenmesini sağlayarak  dünyanın farklı ülkelerinden katılan 200  bilim insanının arasında yer alır. AyrıcaFeryal Özel  kara delik   görüntünün elde edilmesini sağlayan radyo teleskoplarını koordine eden iki profesörden birisidir.

 

2012 yılında Harvard Radcliffe Enstitüsüne, 2014 yılında Berkeley Miller Enstitüsüne üye seçilir. Aynı zamanda halen  Türkiye'de Bilim Akademisi üyesidir.

2-860.jpg

 Feryal Özel gibi var olan    değerlerimize,  halihazırda yetişen ileride yetişecek olan  değerlerimize,   memleketimizde ihtiyaç duydukları her türlü  imkanı sağlayabilecek ortamlar hazırladığımız zamanları keyifle ve mutlulukla hayal ediyorum.

         Bilimin  kılavuzumuz, vazgeçilmezimiz olması dileğiyle…

Bu yazı toplam 3539 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar