1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. KADIN İKİNCİ SINIF İNSAN MI?
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN İKİNCİ SINIF İNSAN MI?

A+A-

 

 

Her 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde  bir takım kutlamalar, etkinlikler yapılıyor, çiçek dağıtılıyor, kadına yönelik şiddete dikkat çekiliyor. Ancak ertesi gün yaşam her zaman ki gibi erkek egemen ve cinsiyetçi bir mecrada akıp gidiyor.

Kadının sadece bir günlüğüne adı var öteki gün ne arayan nede soranı var.

Diğer günlerde kadınların bir bölüm yine tacize, tecavüze, şiddete maruz kalmaya devam ediyor.

Kadına yönelik şiddet Gebze bölgesinde de ara vermeksizin sürüyor. Her gün birçok kadın bir şekilde kocasından şiddet gördüğünden hastanelik oluyor. Bunların kimileri polis merkezine gidip şikâyetçi oluyor, kimileri ise ailem dağılmasın, çocuklarım ortada kalmasın endişesiyle yediği dayakla kalıyor. Yaşanan sosyal, ekonomik sıkıntılardan en çok aile kurumu etkilendiği içinde bir çok aile dağılıp gidiyor, olan ise çocuklara oluyor.

TÜİK verilerine göre, Kocaeli bölgesinde en çok boşanma Gebze’de olmuş. Geçtiğimiz yıl Gebze’de 6 bin civarında kişi boşanmış. Bu sayı aileleriyle birlikte 40-50 bin kişi ilgilendiriyor. Boşanmalarda ise genelde her iki taraf mağdur oluyor ancak kadınlar mağduriyeti en ağır ve derinden yaşıyor.

KARINDAN SIPA, SIRTINDAN SOPA

Kadına çok değer verdiğini söyleyenlerin birçoğu kadını sadece cinsel obje olarak görüyor. O kafa yapısına göre kadın karnından sıpa, sırtından sopa eksik edilmeyecek, aklı ermeyen yarım insandır!  Bu anlayış bugünün değil geçmiş çağlardan beri süre gelen kadın karşıtı bir düşüncenin ürünüdür.  Muhafazakâr olarak adlandırılan kesimde kadın veya kızlar kimi zaman örtünmeye zorlandığı bilinen bir gerçektir.  Kadını sadece muhafazakâr kesimin ikinci planda gördüğü de doğru değildir. Kendilerini çağdaş olarak niteleyenlerden kimileri de kadını bir şekilde tek tip anlayışa zorluyor. Onlarında azda olsa bazıları örtünmek isteyen kadına ve kıza bir şekilde baskı yapıyor.  Oysa kadın kendisiyle ilgili konularda kendi iradesi ile hareket etme özgürlüğüne sahip olmalıdır.

Kadının nasıl giyineceğine, davranacağına kendisi karar vermelidir.

CİNSİYET AYRIMCILIĞI

Kadın bakışı açısını bir iki örnekle tanımlamak mümkün. Mesela bazı partilerde veya derneklerde kadın kollarından sorumlu kişi erkektir!

Erkek bir bakış açısıyla kadın kolları veya birimi oluşturuluyor sonra da bu yine o erkek yönetici tarafından sevk ve idare ediliyor. Ama bu güya kadınlara verilen bir önemin göstergesi olarak topluma sunuluyor. Gerçekten trajikomik şeyler bunlar ama gerçek.

Kadını potansiyel tehlike olarak göre algıdan başkaca ne beklenir ki.

Yaşamın güzelleşmesi, cennete dönüşmesi ancak kadını ve erkeği özgür ile bir anlayış ile mümkündür. 

 Sınıfsal ve cinsiyet ayrımcılığının olmadığı bir dünya da kadınlar öldürülmeyecek, şiddete maruz kalmayacak, tacize, tecavüze uğramayacak,  ikinci sınıf insan muamelesi görmeyecek.

O günler uzak değil.

Yeter ki kadınlar özgür olsun.

Kadınlar dünyayı değiştirecek bir gün..

 

Bu yazı toplam 600 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.