1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. KADIN İKİNCİ SINIF İNSAN DEĞİLDİR
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN İKİNCİ SINIF İNSAN DEĞİLDİR

A+A-

 

11 Mart 2002'de Mekke'de bulunan 31 Nolu kız okulunda yangın çıktığında olay yerine gelen Din Polisi birimi, ‘Mutavva’ yangından kaçan bazı kızların kıyafetleri uygun olmadığı ve yanlarında refakat edecek erkek olmadığı gerekçesi ile yanan binadan kaçmalarını ve etrafta ki halkın ve hatta itfaiyenin onlara yardıma yetişmelerini engelledi.  Sonuçta bu bağnaz anlayış 15 kız çocuğunun diri diri yanarak ölüp 50'yi aşkın kız çocuğunun ağır yaralanmasına neden olmuştu.

Suudi Arabistan’da bir kadının yanında erkek bir akrabası olmadan taksiye binmesi büyük ahlaksızlık olarak niteleniyor.

Bu ülke de kadınlar kasiyer olamaz ve erkeklerin olduğu bir ortamda çalışamaz,  lokanta ve benzeri yerlerde tek başına oturamaz, eve yiyecek veya benzer şeyler için sipariş veremez, araç kullanamazlar.   Mahkemede iki kadının tanıklığı bir erkeğe eşit olarak görülüyor, toplu taşıma araçlarında kadınlar ve erkekler aynı bölümde yolculuk yapamıyor,  batılı ülkelerde 10 yaş altı çocukların uygun filmler bile kadınların izlemesine izin verilmiyor.

Kadınların Suudi Arabistan’da adı yok ve ikinci sınıf bir insan olarak hayat hakkı var.

Suudi Arabistan ve benzeri ülkelerde ki ilkel ve insanlık dışı bir anlayış dini kullanarak kadınlar üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

PEYGAMBERİ BİLE DİNLEMEDİLER

HZ. Muhammed öncesi cahiliye döneminde olduğu gibi kadınlar alınır, satılır, kullanılır ve daha sonra atılır görüşü bu ülkede devam ediyor.  Bilindiği gibi Hz. Muhammed öncesinde yeni doğan kız çocukları diri, diri çölün kızgın kumlarına gömülerek öldürülürdü.  Hz. Muhammed döneminde ise yeni doğmuş kız çocukların bu şekilde öldürülmesinin önüne geçildi.  Bununla ilgili olarak, “ Diri olarak (toprağa) gömülen kız, hangi günahla öldürüldü? Sorulduğu zaman.”  Tekvir 81(8/9)  ayeti  inmiştir. Sonrasında ise kadına o zaman içinde çok önemli statüler yenilikler tanındı. Ne var ki Peygamberi anlamayanlar, Allah’ın ayetlerini (sözlerini)  bile dinlemeyip eski vahşi ve ilkel adetlerine geri döndüler.  Zaman içinde bir takım sapkın ve sahte din adamlarına dini kendi çıkarlarına ve işlerine göre yorumlatıp kadınlar üzerinden büyük baskı kurdular ve cahiliye dönemini yaşamaya başladılar.

ATATÜRK’E SALDIRIYORLAR

Suudi Arabistan’a öykünenler ise böyle bir hayat tarzını istiyor ve ondan dolayı Atatürk’e hakaret ediyor, saldırıyor.

Mustafa Kemal Atatürk,  geçtiğimiz yüzyılın başlarında Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı ile birlikte hayatın içinde eşit bir yurttaş olarak varlıklarını sürdürmesi için demokratik ve anayasal haklar tanımıştır. Atatürk’ün sayesinde Türk kadını bugün Suudi Arabistan ve benzerleri gibi geri ve ilkel bir anlayışın zulmü altında ki kadınlar gibi olmamıştır.

Sonuç olarak,  kadınlar tıpkı erkekler gibi yaşamın içinde hakları ve hukukları ile özgür bir şekilde eşik şartlarda yaşamalıdır. Çünkü yaşamın kaynağı ve olmasının bir nedeni de kadınlardır.   Kadın olmadan bir hayatın devamı mümkün değildir. Kaldı ki hepimiz  kadın denildiği zaman önce  annelerimizi  biran düşünelim, o zaman çok şeyi daha iyi anlayacağız.

Bu yazı toplam 399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.