1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. İSTANBUL’DA KESİNLİKLE BİR ŞEYLER OLMUŞ!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

İSTANBUL’DA KESİNLİKLE BİR ŞEYLER OLMUŞ!

A+A-

Yazının başlığındaki ifade bana ait değil.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz 31 Mart’ta yapılan İstanbul seçimleriyle ilgili şunları söylemiş:
"İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu.." 
E, ne oldu peki?
Bir şeyler oldu!
Ne oldu?
Dedim ya bir şeyler..!
Somut hiçbir bilgi ve belge yok, onun yerine hisler ve bir takım vehimlere kapılarak söylenen şeyler ne kadar inandırıcı olabilir?
İstanbul seçimlerinde gizli bir el nedense AKP’nin kazandığı ilçe belediyelerine, Büyükşehir’de meclis çoğunluğunun AKP’nin almasına dokunmuyor onun yerine sadece Büyükşehir Belediyesini CHP’nin kazanmasını gerektirecek bir takım şeyler yapıyor!
Allah akıl ve izan versin.
Bir seçim yapılmış ve bu seçimde yarışanlardan bir taraf kazanmış.
Sen kazanmayınca ‘bir şeyler oluyor’ ama kazansaydın  ‘hiçbir şeyler olmuyor’ mu olacaktı?
Bu nasıl bir anlayış ve  öngörüdür?
Gerçek demokrasilerde kazanan ve kaybedenler olur ve her iki türlü sonuçta demokrasiye göre olağan ve olması gereken şeylerdir.
İktidarı elinde bulunduranların ‘Biz kaybedemeyiz olmaz’ demek gibi lüksü söz konusu olamaz,  olursa o zaman demokrasi ve onun gerekleri yok demektir.
Sonuç olarak İstanbul seçimlerinin yenilenmesine dönük olarak bir takım çabaların hukuki ve somut bir dayanağı  yok ise  bu gerçekten   demokrasimiz adına telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacaktır.
Seçimlerin yenilenmesi toplum içinde ki  bir süredir bilinçli olarak  sürdürülen kutuplaştırmayı iyice körükleyecek, iç huzur ve barış ortamı büyük ölçüde  sekteye uğrayacaktır.
Bundan dolayı  ifade ettiğim gibi  hukuki anlamda gerçek belge ve bilgilere ulaşmadan, "İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu.." hissiyatıyla  seçimlerin iptalini istemek samimi ve inandırıcı değildir.
 Ülkemizin en önemli sorunu ekonomidir, geçim şartları hayat pahalılığı, işsizliktir.
Bu gerçeklerin arka plana atılarak seçimler üzerinden gündem ve algı oluşturmak gerçekleri gizlemeye dönük çabalar olduğu da ortadadır.
İktidarın öncelikli olarak raydan çıkmış ve hepimizin  derinden etkileyen  ekonomik sorunları  çözmek için acil olarak adım atması gerekiyor.
Seçimlerin telafisi olabilir fakat ekonomik bir çöküşün  bu ülkede  yaşayan herkese çok büyük ve giderilmesi mümkün olmayacak  ağır zararları olacağı da kesindir.
 

Bu yazı toplam 718 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.