1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. İNTERNET HAPİSHANESİ
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

İNTERNET HAPİSHANESİ

A+A-

Modern zamanlarda insan karakterini, davranışı belirleyen yegâne unsur yaşanan teknolojik çağın gerekleridir.

Nedir bunlar?

İnsanlar teknolojinin baş döndüren gelişmesine bağlı olarak gerçekten sanal alemin esiri haline gelmiş durumda. 

Düşünsenize internet üzerinden oluşturulan sosyal medya ağları ile kitleler bir şekilde kontrol altına alınıyor ve istenildiği gibi yönlendiriliyor.

 En ilginci ise milyonlarca, hatta milyarlarca insan internet sayesinde bir şekilde sanal bir hapishaneye tıkılmış durumda. 

 Yaşama dair her türlü tepki ve isyan sanal ortamda bir şekilde bastırılıp kitlelerin gazı alınıyor.

Sosyal alem veya internet denilen aslında insanın yaratılışında ki en önemli özeliklerini de yok ediyor.

Mesela, sesli olarak konuşmak yerine yazarak kendimizi ifade ediyoruz. Karşımızdakine üzgün ya da sevinçli olduğumuza dair mimiklerimiz yerine ‘smiley’ işaretleri ile bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Ses yok, his yok.

Sanal bir ortamda kişi aslında tek başına ve yalnız olduğunun farkında değil. İnternet veya sosyal alem aynı zamanda bireyin yani kişinin tek kişilik hücresi de oluyor. 

 Ancak bunun farkına varmak hiçte kolay değil.

Önümüzde ki yılar, on yıllar veya bir yüz yıl sonra insanların internet ve sosyal alem dışında çok daha farklı bir teknolojik evrede yaşayacağına inanıyorum. Çünkü  bilim ve teknoloji insan eliyle yine insan aklının alamayacağı buluşların yaşanmasını sağlayacaktır. 

 

 

İNSAN NE ADINA VAR?

Bizim galaksimiz gibi evren denilen boşlukta bir trilyon civarında galaksi var ötesinde ne olduğunu ise bilmiyoruz, büyük bir boşluk veya bugün ifade edemeyeceğimiz aklımızın alamayacağı şeyler.  Ancak galaksilerin de bir sonu var ve bizim galaksimiz de sonuçta bir gün toz, buz olup yok olacak. 

Bilim adamları 450 milyar yıl sonra içinde bulunduğumuz Samanyolu ile birlikte öteki 47 galaksi bir araya gelerek eriyip tek galaksiye dönüşecek.

Tabi bu olay gerçekleştiği zaman dünyamızda yaşamın son ermesinin üzerinden milyarlarca yıl geçmiş olacak.

Bunları niye yazdım? Şunun için ki, büyük ve sonsuz evrenin içinde toz zerreciği kadar bile olamayan bu dünya da insan ne adına bu kadar hırs, kibir, acı ve gözyaşına maruz kalıyor. 

Şimdi yukarıda yazdıklarımı iyice düşünün, önce dünyanın dışına çıktığınızı hayal edin sonra ise bütün sonsuzluğa bakın ve nerede olduğunuzu, niçin yaşadığınızı sorgulayın.

 Elektrik faturası, lüks yaşam, tatil, evlilik, çocuklar, açlık, saraylar, iktidar, makam kavgası, milletvekili adayı olmak, belediye başkanı olmak niye ne adına diye bir düşünün bakalım.  

Bu yazı toplam 995 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.