1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. HİZMET EDEN İSİMLER UNUTULMAMALI
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

HİZMET EDEN İSİMLER UNUTULMAMALI

A+A-

26 Temmuz 2005 tarihinde Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Restorasyonunu yapan Yüksek Mimar Cahide Tamer ile ilgili olarak, "Cahide Tamer" isimli bir yazı yazmıştım.
Yazı şöyle: 
“Cahide Tamer ismini Gebze'de kaç kişi bilir?
Çok az kimse...
Cahide Tamer, cumhuriyetin ilk kadın mimarlarından ve en önemlilerinden birisidir. 
Yüksek Mimar Cahide Tamer 1961-1970 yılları arasında Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Restorasyonunu yaptı. 
Harabe ve bitik durumda ki bu önemli tarihi yapı Cahide Tamer'in sayesinde yeniden yaşam buldu. 
Daha sonra ki yıllarda dönemin milletvekili Alaettin Kurt'un girişimleriyle Çoban Mustafa Paşa Külliyesi bir restorasyondan daha geçti ve bugünkü şekline ulaştı.
Geçtiğimiz gün Cahide Tamer ile görüşmek için kendisini telefonla aradım. 90 yaşını aşmış bu önemli isim önemli bir rahatsızlık geçirdiği için  konuşma olanağı bulamadım. Daha sonra kızı Ayşenur Ökten ile telefonla görüşerek Cahide hanım ile görüşme isteğimi ilettim. 
Ayşenur Hanım bana şunları söyledi, "Annem (Cahide Tamer)  kısa bir süre önce önemli bir rahatsızlık geçirdi ve şuanda rahatsız. Konuşması bile mümkün değil. Ayrıca 90 yaşını geçtiği için bazı olayları anımsamakta ve konuşmakta güçlük çekiyor. Gebze'de 9 yılı geçti ve bu kenti çok seviyor. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi çalışmaları önemli bir çalışmadır."dedi.
Cahide Tamer'de bu kente önemli bir hizmet yaparak ve Gebze ile anlamdaş olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi'ni harabe durumundan 9 yıllık bir çalışma sonrası kurtaran önemli bir isimdir. 
Şimdi merak ediyorum, sokaklara ve caddeleri birçok anlamsız ve önemsiz isim verilirken acaba Cahide Tamer gibi önemli bir şahsiyetin ismi neden verilmez. Neden anımsanmaz? 
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan'ın dikkatine sunulur". 
Böyle yazmışım.
 Cahide Tamer 5 Aralık 2005 tarihinde 90 yaşında yaşama gözlerini yumdu...
Yazımın üzerinden 13 yıl geçmiş ve Cahide Tamer’in isminin yaşatılmasına yönelik olarak Gebze’de hiçbir yerel yönetici adım atmamış. 
Ben yine de yazmaya devam edeceğim, umarım bir gün bir yerel yönetici, belediye başkanı çıkar ve Gebze adına önemli çalışmaya imza atmış bu değerli insanın ve insanların adını bir yere vererek anımsanmalarını sağlarlar.
Çünkü bu kente gerçek anlamda  kim hizmet etmişse onların gelecek kuşaklar tarafından bilinmesi ve anılması gerekiyor.

Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.