1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. HALKIN VEKİLİ!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

HALKIN VEKİLİ!

A+A-


1 Kasım 2015’de milletvekili olanlar için 4 yıllık zaman çok çabuk gelip geçiyor. Ne olup bittiğini anlamadılar bile.

TBMM’ye, vekilliğe doyamadılar!

Oysa ne çok yapacakları hizmetler vardı (!). 

Milletvekilliği bir kere maddi olarak ta bulunmaz bir şey, her şey beleş, hayat güzel.  Meclis lokantasında en kral yemekleri küçük bir miktar para ile yiyebiliyorsun, olmaz denilen kapılar sana açılıyor, vekil olmadan önce kimse dikkate almazken birden çok önemli bir şahsiyet olup çıkıyorsun! Sonra konuşma, hitap yeteneği artıyor, her konuda bilgi sahibi oluveriyorsun (!) Sözün özü bir acayip insan olup çıkıyorsun.  Yani milletvekilliğin senin içinde ki başka bir insanı ortaya çıkarıyor!

YAŞAM ŞEKLİ, STATÜ DEĞİŞİYOR

Tabi gazeteci yukarıda anlattığım gibi aslında milletvekilliği ya da siyasetin insan karakterini, yaşam biçimini, huyunu, suyunu nasıl değiştirdiğini gördük. Siyasetin insana bu kadar etki etmesinde ki temel etken ise güç ve hırstır. Bu iki özelliğe bulaşanlar bir şekilde siyasette durumunu ve pozisyonunu korumak için her yolu deniyor. Mensubu olduğu partide kendisini etkin ve güçlü kılacak şekilde yapılanmalara yöneliyor, kendi adamlarını, yandaşlarını oluşturuyor. Bunlar hemen, hemen tüm partilerde var.  Öyle ya şimdi adam vekil olmuş dokunulmazlığı var, toplum ciddiye alıyor, farklı ve ayrıcalıklı bir sınıfın mensubu olmuş şimdi bu durumu bırakıp gitmek ister mi? Ya da kendiliğinden, “Ben bir dönem vekil oldum yeter başka arkadaşlarımız olsun” der mi?

Siyaset kimilerinin karakterini, ahlakını, kişiliğini, kimyasını bozmuş. Gözleri o kadar kararmış ki her türlü şeyi göze almışlar.  Bu türler için söylenecek şey, gözleri var görmez, kulakları var duymaz, dilleri var söylemez!

BİRBİRİMİZİ ANLAMIYORUZ

İnsan doğduğu andan itibaren düşüncesi ve karakteri şekillenmeye başlar. Tabi bunda ailelerin payı büyüktür. Çünkü düşünce ve karakter bir bakıma genetiktir, anne ve baba yoluyla çocuklara geçer. Bu durum aslında insanın doğal yapısının da bir parçasıdır. Ailesinin düşünce yapısıyla büyüyen ve fikir dünyası şekillenen birisi başka bir düşünceyi sürekli kötü olarak görür. Ona göre kendi düşüncesi dışındakiler hep yanlış bir tek kendisi doğrudur. Bundan dolayıdır ki bugün bu ülke de birbirimizi anlayamıyoruz, tartışıp uzlaşamıyoruz. Ön yargıları yıkıp başka hayatlar olduğunu bir türlü göremiyoruz. İnsanın temelinden itibarın başlayan yanlışlıklar bir süre sonra bütün bir toplumu birbirine düşüren kocaman bir sorunlar sarmalına dönüşüyor. Birbirimize tahammül etmek için önce dinlemek, sonra anlamak ondan sonra kabul etmek gibi bir erdemliliğe sahip olmalıyız. Bu çokta zor değil, yeter ki biz isteyelim.

1 MİLYAR YIL SONRA…

Bilim insanlarının yaptığı çalışmaların sonuçlarına göre galaksimizin 1milyar yıllık bir ömrü kalmış. Buna göre 1 milyar yıl sonra içinde bulunduğu galaksi ile birlikte dünya da yok olup gidecek. Yani bir daha dünya, güneş, ay, Jüpiter olmayacak. Ne kuzey kutbu, ne ABD’nin süper gücü, nede her daim her şeye hükmeden paranın bir anlamı ve önemi olmayacak. Uçsuz bucaksız ormanlar, türlü hayvan çeşitliliği, gürül, gürül akan nehirler, büyük denizler bir şey ifade etmeyecek.  Bir güneş patlaması sonrasında dünyamız içinde bulunduğu galaksi ile birlikte sonsuz evrenin içinde toz, buz olup yok olacak.  Şimdi kimilerine göre bu çok uzak hatta hiçte düşünülmeyecek bir ihtimal, nasılsa 1 milyar var ya , “Nasılsa ben yaşamayacağım için bana ne” diyor.  Tabi burada önemli olan kimin yaşadığı ve yaşamadığı değil, yaşamın aslında bir gün son bulacağı ve geride hiçbir şeyin kalmayacağıdır. Bugün yaşanan acılar, kanın akması, ölümler, para, fatura, televizyon, yemek veya her hangi bir şeyin önemi anlamı kalmayacak.  O yüzden diyoruz ki barış ve kardeşlik içinde yaşamak ve yaşatmak gerekiyor. Sonu olan bir zaman için aslında hiçbir şeye değmez.

Bu yazı toplam 419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.