1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GERGİN BİR ORTAMDA SEÇİM
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GERGİN BİR ORTAMDA SEÇİM

A+A-

Anayasa değişikliğine dönük olarak  siyasi partilerin çalışmaları başlarken gerilim artıyor, kutuplaşma adına ne varsa yapılıyor.

‘Evet’ şeklinde oy vereceklerini bir şekilde açıklayanlar, ‘Hayır’ diyecek olanları daha şimdiden Türkiye düşmanı, Fetöcü, PKK’lı, dış güçlerin adamları falan gibi  yaftalamaya başladı bile.  Bunları da geçtik  artık  iş o raddeye geldi ki  ‘Hayır’ diyenler sosyal medyada veya bir takım yazılı görsel basında hedef olarak gösterilmeye başlandı.  Gerçekten bu  demokratik bir ortamda  özgür koşullarda yapılacağı ileri sürülen  bir seçim ile bağdaşmayacak şeylerdir.

‘Evet’ diyenler içinde sosyal  medya da bir takım yorum ve eleştiriler oluyor fakat hiç birisi  ‘Hayır’ diyecek olanlara  uygulandığı baskı kadar fütursuzca değildir. Öyle bir ortam yaratılmak isteniyor ki   insanlar birbirine düşman kesilsin. Bu oyuna gelmeyelim.  Birbirimize karşı saygımızı, hakkımızı, hukukumuzu gözetelim.  Bırakın ülkenin genelini Gebze’de hepimiz birbirimizi tanıyoruz, komşuyuz, arkadaşız hatta akrabayız.  Bu işi bu kadar keskinleştirmek doğru değil.

GÜÇLER EŞİT DEĞİL

Aslında tüm bu gelişmeler halk oylamasının eşit ve özgür koşullarda yapılmayacağının en somut kanıtıdır. Siyasal iktidarı elinde tutanlar istediklerini alabilmek için  devletin bütün olanaklarını sonuna kadar kullanacak.  Tıpkı öteki seçimlerde olduğu gibi. Düşünün ki  Türkiye’de  iktidara tam bağımlı bir medya kesimi var hem de bu faal durumda ki medyanın yüzde 90 civarını oluşturuyor. Bu medya aracılığıyla toplum zaten bir şekilde yönlendirilecek. Algı yöntemi ile insanlar, partiler, STK’lar bir şekilde  hedef gösterilecek, toplum üzerinde baskı oluşturulacak.  Şimdi böyle bir ortamda  eğer birisi eşit koşullarda seçim yapılacak diyorsa ben onun aklından değil insanlığından bile şüphe duyarım.

Demokrasinin boy attığı yeşerdiği ve hâlihazırda  tüm kural ve kurullarıyla işlediği batı da böyle bir dengesiz seçim olmaz.  Güçlerin eşdeğer olmadığı,  erki elinde bulunduranın devlet olanaklarının tümünü kendi ikbali  için kullandığı bir ülke de demokrasi göstermelik ve kağıt üzerindedir. Bunu hangi parti yaparsa yapsın hiç fark etmez.

SÖZ KONUSU VATAN İSE

Eğer gerçekten  demokratik bir ortamda seçimler olsa çıkacak her sonuca  aklı başında herkes saygı gösterir. Çünkü demokrasi  halkın kendi kendisini yönetmesidir, son sözü halkın söylediği bir sistemdir. Ancak ülkemizin bugün içinde bulunduğu durum hiçte iç açıcı değil.

Sonuç olarak her şey ülkemizin ve milletimizin hayrına olmalı. Çünkü bu vatan hepimizin ortak evidir. Görüşlere saygı duyalım, eleştirelim ama asla kimseyi ötekileştirmeyelim, düşman bellemeyelim, hedef göstermeyelim.   Eleştirmek ile küfür etmek ayrı şeyler olduğunu görelim ve ona göre  ifade ettiğim gibi  hangi görüş olursa olsun önce dinleyelim sonra tahammül edelim. Demokrasi  ancak bu şekilde tüm farklılıkların  elleri üzerinde yükselir.

Hangi görüşü  savunursak savunalım  söz konusu vatan olunca gerisi teferruat olmalıdır.

Bu yazı toplam 410 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.