1. YAZARLAR

  2. Hakan Avcı

  3. GEBZESPOR ve ÇOBAN ATEŞİ!
Hakan Avcı

Hakan Avcı

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZESPOR ve ÇOBAN ATEŞİ!

A+A-

Yıllar önce Sivas’ta Sivassspor geçirdiği kötü sezonların ardından Amatör kümeye düştüğü zaman bir yazı kaleme almış ve o yazımı şu cümlelerle noktalamıştım:

“Sivassspor belki bugün hiç hak etmediği bir ligde mücadele ediyor. Ama bu lig yeniden doğuş ve yükseliş için ilk adım olabilir. Sivassspor süreç içerisinde Türkiye 1. Ligine yükselmeli, Sivaslılar Sivassspor’a verdiği desteği artırarak başarıya inanmalıdır.”

O zaman gencecik bir gazeteciyim. Seneler geçti. Sivassspor bugün bu sezon sıkıntılar da olsa Süper Lig’de oynuyor. Darısı Gebzespor’ un başına!

Başarıya kenetlenip, kentin takımına destek vermeyi görev kabul ettiğiniz zaman amatör kümede mücadele etmeniz çok önemli değildir. Bu bir süreçtir. Birkaç yıl içinde hedeflenen başarıyı yakalayabilir, Gebzespor’u Süper Lige çıkartabilirsiniz! Gebzespor gerek alt, gerekse üst yapısı ile bunu hak ediyor. Türkiye sanayisinin kalbi olan Gebze’de başarı kayıtsız şartsız bir araya gelmek, tek hedef üzerinde kilitlenmekten geçer. Yani kenti yönetenler, siyasetçiler, bürokratlar, basın ve taraftar kitlesi bu işin hammaddesidir. Takımı başkan ve yönetimin sırtına bindirmek, sonra başarı beklemek arıdan süt çıkartmaktan daha zordur!

Başkan ve yönetimi elbette elini taşın altına bıraktığı için birinci derecede sorumludur. Her şeyi onlardan beklemek, milyonlarca TL yükü onların omuzlarına bırakıp sonra “hadi şampiyon olun” demek sadece birbirimizi kandırmak anlamına gelir!

Bir dönem Çayırova Belediye Başkanı olan Şevki Demirci ile dönemin Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan el ele verdikleri dönemde Gebzespor gerçekten yüzümüzü güldürmüş hepimizi de umutlandırmıştı. O dönemde Gebzespor tarihinin en büyük başarısına imza atarken, mor menekşeye destek veren taraftar kitlesi aynen bugün olduğu gibi beş yüz- bin yürekli insanı maalesef geçmemiştir. Yani Gebzespor’u başarıya götürecek Gebzelilik (kentlilik) bilinci oluşmamıştır. Gebze’ye gelen Anadolu takımları bile bölgede yaşayan hemşeri gruplarının büyük desteği ile 2-3 bin taraftar toplarken, bizim mor menekşemiz kendi kentinde üvey evlat muamelesi görmektedir.

Mor-menekşe sahaya 11 futbolcu ile çıkarken 11 futbolcuyu motive edecek 12. Adam yani taraftar kitlesi dediğim gibi sayıları bini bulmayan o kocaman yürekli insanların verdiği büyük bir çaba ile devam ettiği sürece Gebzespor zaten maça 1-0 yenik başlayacaktır. Öyle de başlıyor!

Gebzespor başkanlığına getirilen Recep Avcı başkandan gerçekten önemli adımlar bekliyorum. 65 yaşına basan Gebzespor artık gönlümüzün arzu ettiği noktaya doğru rotasını belirlemelidir.

Binlerce TL borcu yapılandırmak, senelerden bu yana gelen borçlardan kurtulmak için önemli adımlar atmak öyle her babayiğidin kaşıklayacağı yoğurt değildir.

Gebzespor için başarı isteniyorsa kentin bütün dinamiklerini harekete geçirmek ilk görev olmalıdır. Bütün meslek kuruluşları, siyasetçiler, GTO, SİAD’lar, OSB’ler, siyaset içinde erk olan kendi için her türlü pazarlığı mubah sayan dernekler, Gazeteler, yani bu kentin kaymağını yiyen herkes yönetim kadar elini taşın altına bırakmalıdır. Gebzespor’u BAL liginden başlatarak büyük yürüyüşü taşımalıdır. Gebzespor hepimizin ortak sevgilisi, Gebze’nin Markası olarak kabul görmelidir.

Ey dernekler!

Kendi ilinizin takımı geldiği zaman binlerle maçlara akıyorsunuz, onlara destek vermek için birbirinizle yarışıyorsunuz! Bu çabanın yüzde birini Gebzespor için gösteriyor musunuz?

Ey siyasiler!

Her seçim döneminde Gebzespor’u malzeme haline getirip destek vereceğinizden söz ediyorsunuz! Kazanmak veya kaybetmek hiç önemli değil! Kazandığınız zaman kaybeder, kaybettiğiniz yerde kazanabilirsiniz! Ne zaman bu noktada sağlam bir duruş yapacaksınız!

Ey sanayiciler!

Kocaman fabrikalarınızla Gebze topraklarını tepe tepe kullanır, suyumuzu içer, havamızı kirletir, paranızı kazanır, Genel merkezlerinizi İstanbul’a kurar, Ticaret Sicillerinizi buraya getirmez, ticaretinizi burada geliştirmez siniz bunlara eyvallah! Ya büyük takımlara verdiğiniz o forma destekleri bağışlar! Onların onda birini Gebzespor için neden kullanmazsınız!

Ben yazayım!

Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı yani hepimizin başkanı Tahir Büyükakın, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz Gebzespor başkanı Recep Avcı ve yönetimini asla yalnız bırakmamalı ve destek olmalıdır. Sevgimizi kazanmak Gebze tarihinde iz bırakmak istiyorlarsa bu onlar için büyük bir fırsattır.

Bu kentin sahibi olduğunu göstermelidir.

65 yaşına giren Gebzespor yüreğimizin ateşidir.

Bu ateş asla sönmeyecektir.

Artık zafer görmek zaferler yaşamak istiyoruz.

Recep Avcı başkan bu çoban ateşini yakmıştır. Bu ateşi güçlendirmek, Türkiye’nin her yerinden görünmesini sağlamak için var mısınız?

Yeni yaşımız kutlu, yarınlarımız aydınlık olsun, Gebzespor şampiyonluk kupaları ve başarılarla dolsun…

Bu yazı toplam 3572 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar