1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GEBZE'NİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE'NİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

A+A-

TÜİK’in verilerine göre Gebze’nin  nüfusu 2016 yılı sonu itibariyle 357 bin 743 oldu. Bu sonuçla Gebze, Kocaeli’nin en büyük nüfus yoğunluğuna sahip ilçesi olmayı sürdürdü. 

Tabi Gebze ile birlikte  Darıca 191 bin 123, Çayırova 122 bin 460 ve Dilovası ise 46 bin 993 kişilik bir nüfusa sahip.   Gebze bölgesi olarak adlandırdığımız bu dört ilçenin toplam nüfusu ise 718 bin 319. Bu dört ilçenin gündüz nüfusu ise 1 milyonun üzerindedir.

2009 yılında bilindiği gibi Gebze’den ayrılan  Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçe yapılarak  Gebze’nin nüfus olarak bölünmesi sağlandı. Burada amaç Gebze’nin  giderek yükselen nüfus  ve buna bağlı her alanda ki büyümesinin önüne geçmekti. Tabi bu bölünme olayı Büyükşehir yasası ile çok daha çabuk ve inandırıcı olarak gerçekleştirildi.

GEBZE’Yİ BÖLEREK KÜÇÜLTMEK

Gebze’nin hızla artan nüfusu ile il olacağını çoktan beri bilen bazı çevreler Gebze’nin  dört parçaya bölünmesinde başrol oynadılar.  Öyle sandılar ki  Gebze’yi bu şekilde küçülterek il olmasının önüne geçeriz. Onların dediği gibi olmadı, nitekim  Gebze 2009 itibariyle  nüfus olarak büyümesini sürdürdü. 

Tabi Gebze’nin nüfusunun hızla artmasında ki en önemli neden sanayi kenti olmasının yanı sıra  İstanbul’un hemen  yanı başında yer almasıdır.  Anadolu’nun dört bir yanından iş ve aş umuduyla  çok sayıda  insan Gebze’ye göç etmeyi sürdürüyor. Buna son olarak bilindiği gibi  Suriye, Irak hatta  Uzakdoğu ülkelerinden dahi gelen bir çok insan eklenmeye devam ediyor.

Sonuç olarak,  Gebze’nin nüfusunun artması ile  artık 50 km öteden idare edilmesinin mümkün olmadığı açıktır. Kendi yerinden yönetim ile Gebze  yani il olarak  varlığını çok daha iyi sürdürecektir. Bu konuda ne tür engelleme olursa olsun Gebze eninden sonunda mutlaka bir gün il olacak, bundan kuşkum yok.

EKONOMİ İYİ DURUMDA DEĞİL

TÜİK sadece nüfus oranlarını değil aynı zamanda Türkiye’nin 2016’da ki ithalat, ihracat rakamlarını da açıkladı.  Buna göre, Türkiye 2016 yılında  ithalat ve ihracatta gerileme yaşadı.

Bu şu demek oluyor, ekonomi iyi  durumda değil.

İhracat ve ithalatınız azalmış ise  yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Tabi bunu böyle yazınca birileri hemen parti militanı edasıyla bizi eleştiriyor.  

Bizim görevimiz gazeteci olarak doğruları yazmak, birilerini memnun etmek veya birilerinin borazanı olarak yalan, yanlış şeylerle kamuoyunu yanıltmak değil. 

Oların derdi  iktidarımı kaybetmeyelim, bizim derdimiz ise ülkemiz elden gitmesin.

Aramızda böyle bir farkı.

Ekonomi iyi değilse o ülkede hiçbir şey iyi değil. 

Geçim sıkıntısı, işsizlik, yoksulluk vardır.

Karmaşa, terör, kaos vardır.

Umarım ülkemiz kısa sürede  yaşadığı zorlukları atlatır ve düzlüğe çıkar.

Bu yazı toplam 1063 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.