1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GEBZE’NİN İL OLMASI
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE’NİN İL OLMASI

A+A-

 

Muğla’nın ilçesi olan Fethiye’nin nüfusu geçtiğimiz yıl 145 bin 643’tü yani Gebze’nin nüfusun yarısından daha az. Ancak 40 yıldır inatla Fethiye’nin il olması için çaba gösteriyorlar, çalışma yapıyorlar.  Fethiye il olur veya olmak ancak bir şey çok açık orada kent dinamikleri aynı amaç etrafından bir araya gelebiliyorlar.  Tabi birde zaman, zaman birçok ilçenin il olacağına dair söylentiler var.  Yayınlanan gayri resmi isim listelerinde Gebze yok.  Düşünün ki  il olmayı bırakın ilçe olması bile tartışma konusu olacak kimi yerleşim  yerleri il yapılmak istenirken Gebze gibi devasa ve artık kabına sığmayan bir kent yok sayılıyor.

Gebze’nin il olmasına yönelik seslerin yükselmesi özellikle 1990’lı yılların ikinci yarısında çok ileri bir aşamaya geldi. Gebze Belediyesi’nin de destek verdiği Gebze İl Platformu dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere yine dönemin bakanların, siyasi parti liderlerini ziyaret etmiş Gebze’nin neden il olması gerektiğini anlatmışlardı. Gebze’de kamu binalarında ki tabelalar, araç plakaları sembolik olarak değiştirilmişti. Platforma bütün siyasi partiler, Gebze Ticaret Odası ile öteki odalar ve STK’lar tam destek veriyordu.

Bu çalışmalar 2002 yılına yani AKP’nin seçimi kazandığı yıla kadar devam etti. Sonra ki birkaç yıl içinde birkaç küçük çaplı da olsa bir takım girişimler oldu. 

 

ERDOĞAN İL YAPMAYACAĞIM DEMİŞTİ

 

2004 yılında yerel seçimler öncesinde miting için Gebze’ye gelen dönemin AKP Genel Başkanı ve Başbakanı şimdinin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Gebze’yi il yapmayacaklarını söyledi. Gerekçe olarak ise Gebze’nin altyapı ve üstyapısının yetersizliği ve il olacak bir düzey olmamasını gösterdi. 

Oysaki o sırada Gebze Belediyesi’nde iki dönem o dönemin Başbakanı R. Tayyip Erdoğan ile aynı siyasal çizgide ve partide yer alan Ahmet Penbegüllü vardı.  Sonrasında Gebze’nin il olma girişimleri ve çalışmaları tamamıyla durdu. Çünkü Gebze Belediyesi AKP’den olduğu için yan çizdi, öteki STK’lar ise iktidarla ters düşmemek adına çark etti.

Sonuçta Gebze’nin il olmasına yönelik harlandırılan alev AKP iktidarı tarafından söndürüldü.

Bir çok yazımda ifade ettiğim gibi Gebze’nin il olmasına en büyük darbeyi mevcut siyasal iktidar vurmuştur.

 

İSTANBUL’A BAĞLANSIN

 

Gebze’nin il olması bölgeci veya lokal bir takım çıkar, beklentilerden ötürü doğmuş bir fikir değildir.  Kocaeli ilinin kent merkezine (İzmit’e) 50 km uzaklıkta olan Gebze İstanbul ile sınırdır.  Eğer Gebze ilçe olarak kalacaksa İstanbul’a dahil edilmeli. İstanbul hiç değilse devasa bir metropol ve bu ilin ilçesi olmanı ayrıcalıkları çok daha fazla. 

Önümüzdeki süreçte Gebze’nin il olmasına yönelik olarak ne tür bir çalışma olur bilemem.

Ama Gebze’nin il olmasına dönük olarak istek ve beklentiler hiçbir zaman bitmeyecek.

SEÇİM VE PARA!

16 Nisan’da ki referanduma dönük olarak  gerçekte  şartları eşit olmayan bir seçim süreci yaşanıyor. Bir yandan siyasi iktidarın devletin bütün olanaklarını sonuna kadar kullanması öte yanda ise kendi olanakları ile  çalışma yapan muhalefet var.

Neresinden bakarsanız adaletsiz, haksız ve hukuksuz bir seçim süreci.

Özellikle belediyeler gerçekten çok fütursuzca işler yapıyor.  Evet çalışmaları için harcanan paraların tümü   belediyeye ait yani  o bölgedeki tüm vatandaşların vergilerinden elde edilen paralar. Ne var ki bu paralar  belediyeler tarafından kendi siyasal tercihlerine uygun olarak harcanıyor. Oysa belediyelerin bu tür bir  maddi  çabanın ve katkının içinde olmaması gerekiyor.  Hayır oyu vereceğini açıklayan bir vatandaşın vergisini sen belediye olarak  kendi siyasal tercihlerin için  harcayamazsın. Bunu yapan hangi parti olursa olsun fark etmez. Yapılan etik ve doğru bir şey değildir.

Bu yazı toplam 555 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.