1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GEBZE’NİN ANIMSAMADIĞI BİR İSİM
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE’NİN ANIMSAMADIĞI BİR İSİM

A+A-

Gebze ile ilgili olarak bir kitap hazırlığım var, uzun bir araştırma dönemi sonrasında yazım çalışmalarım sürüyor. Tabi çalışmalar sırasında Gebze’nin uzak ve yakın tarihine ilişkin birçok bilinmeyen veya unutulmuş kimi olayları, kişileri buluyorum. 
Son olarak Ahmet Bedevi Kuran ( 1886-1966) ile ilgili araştırma yaptım.   
Ahmet Bedevi Kuran kimdir diye soracak olursanız özetle şöyle,  22 Mayıs 1920-9 Eylül 1920 tarihleri arasında Gebze Kaymakamlığı yapmış ünlü yazar ve siyaset adamıdır.  
Milli Mücadele yıllarında Dahiliye Vekili Ahmet Reşit tarafından Gebze Kaymakamlığına atanan Ahmet Bedevi Kuran  3.5 ay gibi bir zaman bu görevde kalmış ancak Mustafa Kemal’e ve dolayısıyla Kuvayi Milliye’ye yardım ettiği gerekçesiyle Ferit Paşa tarafından Kaymakamlıktan azledilmiştir.  
Sonra ki yıllarda siyasetten çekilip çeşitli devlet kurumlarında çalıştı,  Akşam Gazetesi, Vatan Gazetesi, İstanbul Mecmuası, Yeni Sabah gibi gazetelerde makaleler yazdı.  
1945 yılında İstanbul’da Tan Matbaası’nın basılması sonrası kitabının matbaa ile birlikte tahrip edildiğini sanarak üzüntüden felç geçirdi.  
Sonrasında ise kitabın imha edilmediğini öğrenince hastalığını kısa zamanda atlattı.  
Ahmet Bedevi Kuran sonraki yıllarda birçok kitap yazdı, 1966 yılında İstanbul’da yaşamını yitirdi.

BİRÇOK İSİM ANIMSANMALI

Ahmet Bedevi Kuran Gebze’de görev yapan ve azledilen Kaymakam olarak da ayrı bir yere sahiptir. Yukarıda belirttiğim gibi görevden alınmasına neden olarak ise Kurtuluş Savaşı’nın örgütü Kuvayi Milliye’ye yardım etmesi, Rum çeteleri ile mücadele etmesi etkili oldu. 
Çünkü o sırada Osmanlı’nın başında bulunanlar işgal kuvvetleri ile işbirliği halinde idi.  
Buradan da anlaşılacağı gibi o zamanın Osmanlı yönetimi işgale karşı savaşanları, mücadele edenleri böyle cezalandırıyordu.  
Oysa bugünlerde Osmanlı diye bol keseden atanlar bu gerçekleri nedense hep görmezden geliyor veya cahilliklerinden ötürü yalan, yanlış şekilde anlatıyorlar.
Gebze’nin yakın tarihinde belki toplum tarafından fazlaca bilinmeyen ancak bence önemli bir isim olan Ahmet Bedevi Kuran gibi birçok önemli isim anımsanmayı bekliyor.  
Gebze’nin tarihi üzerine oradan buradan çalıntı yapmadan araştırma yapan arkadaşlara görev düşüyor. Bu konuda bende naçizane bir takım çalışmalar içindeyim.
 

Bu yazı toplam 1025 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.