1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GEBZE VE SEMPOZYUM
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE VE SEMPOZYUM

A+A-

Geçtiğimiz hafta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV’’ düzenlendi.  Birçok isim katılarak tebliğ sundu, bilgiler aktardı, görüşlerini açıkladı.

Ne var ki Gebze banisi Çoban Mustafa Paşa’nın yaşamına dair hiçbir yeni bilgi, belge yoktu. 

Bildik şeyler bir kez daha tekrarlanmış oldu.

Çoban Mustafa Paşa ve Külliye ile ilgili olarak benimde yaklaşık 3 yıldır devam eden bir kitap çalışmam var. Bu sempozyumda anlatılanların zaten tümü var. Hatta birçok bilinmeyen ve yeni şeylerde yine bu hazırladığım kitapta yer alıyor. Uzun ve de yoğun süren bir çalışma ve araştırma sonucunda son aşamaya geldim. Sanırım Temmuz başında veya ortasında kitap çıkmış olacak. Bu kitap benim için çok önemli. Birincisi bu kentte yaşayan birisi olarak, ikincisi yine bu bölgenin bir gazetecisi olarak Gebze tarihine sağlam ve doğru kaynaklardan objektif bir bakış açısıyla katkı sağlamış olacağım. Hayal ürünü veya iş olsun, ticari yanı olsun diye değil Gebze’ye tarihsel bir kültür eser bırakmış olacağım.

Benim kendi olanaklarımla hazırlamaya çalıştığım bu kitaptan önce ise bilindiği gibi Gebze Belediyesi külliye ile ilgili olarak bir kitap hazırlattı. İçeriğine tam bakmadım ama orada da yine bildik şeylerin yeni bir tekrarı var. Elbette o kitabı da önemsiyorum. Sonuçta bu kentin tarihi ve kültürü adına çakılan tek bir çivinin bile çok büyük önemi var.

GEBZE İLE İLGİLİ ÇOK ESER ÜRETİLMELİ

Birde şu var, Gebze’de ki tarihi isimlerle dönük olarak çok daha fazla eser üretilmesi gerekiyor. Bu Gebze’nin hem kentleşme sürecine hem de tarihi ve kültürel geleceğini ve geçmişine önemli katkılar sunacaktır. Tarihi vesikalarda, kitaplarda, belgelerde ne kadar çok Gebze’ye dair izler olursa o kadar çok iyi olur.

Başa dönecek olursak geçtiğimiz hafta düzenlenen sempozyumu elbette önemsiyorum fakat biraz politize olmuş, biraz gerçek tarih mecrasından çıkarak hayali bir takım yollara sapılmış gibi geldi bana.  ‘At sahibine göre kişner’ sözünde ki gibi tarihçi, yazar olunmaz, zaten öyle olunursa onların verdiği bilgilerinde kıymeti harbiyesi kalmaz.  Tarihçi ve yazar bulunduğu şartlara göre fikir belirmez tersine gerçekler neyse onu söyler, yazar.

PARA KARŞILIĞI VERİLEN BİLGİ, BİLGİ DEĞİLDİR!

Para karşılığı söylenen, yazılan bilgi, bilgi değildir çünkü parayı veren düdüğü çaldırır!

Gebze bölgesi ile ilgili olarak Gebze Belediyesi’nin çok daha gerçekçi ve farklı görüşlerden tarihçileri, yazarları da işin içine katarak sempozyumlar düzenlemelidir.  Hep aynı kişileri getirip tarih üzerine konferans verdirmek bölge tarihine ve kültürüne bir şey katmıyor. Zaten o konferanslarda salonların boş kalması o yüzdendir.

Mesela İlber Ortaylı’yı niye tarih üzerine bir söyleşi için getirmiyorsunuz merak ediyorum?

Bakın bakalım o salonda iğne atsan yere düşecek bir boşluk kalır mı?

Bu yazı toplam 361 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.