1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GEBZE ÖNEMLİ BİR KENTTİR
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE ÖNEMLİ BİR KENTTİR

A+A-

Gebze, bölgesinde k i 9 OSB, binlerce fabrika, işletme, ülkenin ekonomisine sunduğu katma değer ile  önemli bir kent. 
Tarihi geçmişi, coğrafi stratejik konumu Gebze’ye önemli ve kayda değer kılıyor.
İstanbul ile İzmit arasında sıkışıp kalmış 50 km öteden yönetilen bir kent olan Gebze’nin il olması konusunda ki düşüncelerimiz hiç değişmedi. Kimileri buna burun kıvırıyor ve “Gebze il olsa ne olacak ki?” diyorlar. Oysa Gebze’nin il olmasını bir lütuf veya sıradan bir ilçenin il yapılması gibi değerlendirmek yanlıştı. Gebze’nin il olması gecikmiş bir hakkın teslimidir. Bu kente hak ettiği değerin verilmesi, yerinden yönetilmesi ve asıl önemlisi Gebze’nin gerçekten Gebze olmasıdır.
Bugün Gebze’de birçok hizmet Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından veya onun onayı alındıktan sonra yapılıyor.  Gebze Belediyesi tabir yerinde ise müdürlük statüsüne düşürülmüş, büyük projeleri tek başına yapacak yasal dayanak ve güçten çok uzakta. Oysa Gebze Belediyesi normalinde Büyükşehir Belediyesi statüsünde gibi yasal bir dayanak ile işleyişini sürdürmeliydi. Ancak buna AKP iktidarı izin vermiyor. Kaldı ki belediye başkanlarının da özellikle il konusunda tek kelime etmek bir yana tersine Gebze’nin ilçe olarak kalması gerektiğini savunuyorlar.
    
BİR ÇOK MEDENİYETE TANIKLIK EDEN KENT
Gebze’yi küçümsemeyen ve ne  kadar önemli olduğunu iyice öğrenmek için tarih kitaplarına bakın. Kuruluşu Roma İmparatorluğu öncesine kadar uzanan Gebze bir çok medeniyetin içinde yer almış, Osmanlı döneminde önemli bir merkez olmuştur. 
İstanbul’da yola çıkan Osmanlı Ordusu Gebze üzerinden geçerek sefere giderdi. Yine Anadolu’ya gidenler için ilk dinlenme menzili Gebze idi. 
Çoban Mustafa Paşa Külliyesi gibi önemli bir yapı bu bölgeye öylesine veya rastgele yapılmış olmamalı. Döneminde üniversite gibi işleve sahip olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nde bugünkü üniversite öğrenimine denk dersler verilirdi. Ünlü hocalar, alimler bu külliyeden gelip geçti.  Yavuz Sultan Selim ve Kanuni dönemlerinde yaşayan ünlü din adamı ve şeyhülislam Ebusuud efendi bile Gebze’de 1 yıl kalmış, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nde dersler vermiştir.  
Kurtuluş Savaşı’nda Gebze Kuvayi Milliye için önemli bir merkezdi, Yahya Kaptan ve bir çok isimsiz kahraman hep bu topraklarda yaşadı.
 Fatih Sultan Mehmet son nefesini yine Gebze’de verdi.
Sözün özü, Gebze’yi sıradan bir ilçe veya kent olarak görmeyin, derinlemesine inceleyin o zaman her şeyi çok daha iyi göreceksiniz.

Bu yazı toplam 680 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.