1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GEBZE NEDEN İL YAPILMAZ?
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE NEDEN İL YAPILMAZ?

A+A-

Gebze'nin yüz ölçümü 418 bin metrekare. Bu kadar küçük bir alan içinde yaklaşık 350 bini aşkın insan yaşıyor.Gündüz nüfusu ise ikiye, üçe katlanıyor. Bu kadar büyük bir nüfusun böylesine küçük bir alanda toplanması elbette kentimiz adına birçok sorunu da beraberinde getiriyor. İleriki yıllarda Gebze ilçe statüsünde kalmaya devam ettikçe metrekare başına düşen insan sayısı ve sorun sayısı da katlanacak, sorunlarda katmerleşecek ve giderek daha içinden çıkılmaz bir hal alacak.  Gebze'de çarçabuk büyüyen sorunları da yukarıdaki kıstaslara göre değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Birçok sorunu barındıran ve hala istenildiği gibi kentleşemeyen Gebze bu şekilde acaba daha ne kadar yoluna devam edecek?

Bu kentte yaşayan herkes bu sorunun yanıtını bulmak ve aramak zorundadır. 

Gebze üçüncü bin yılda hala kasaba gibiyse, sorunları çözemiyorsa bunun nedenleri ve niçilerini iyi analiz etmek gerek. Ancak tüm bunlara karşın siyasiler Gebze'yi sürekli göz ardı ederek çözüm yerine sürekli sorun yarattılar. Oy kaygısı ile olmadık işler yapıldı. Gelinen noktada ise Gebze hepimizin ortak olarak yaşadığı kimi hayatî sorunlar ile baş başa kaldı. Ayrıca Gebze'nin il yapılmaması ve Büyükşehir alt belediyesi olması da madalyonun öteki yanıdır. 50 km öteden Gebze'nin hangi sorununa çözüm buldular, bulacaklar? Bu sorunları yaşamayan, Gebze'nin havasını teneffüs etmeyenler yaşanan sıkıntılara ne adına, ne kadar çözüm olacaklar? Velhâsıl Gebze kendi başına müstakil il olmadığı sürece  yaşadığı bütün açmazları yaşamaya, kasaba olarak kalmaya devam edecek. Bunun başka izahı yoktur.

YAŞAM KISA...

Yaşam gelip geçiyor, birde bakıyorsunuz ki neler, yaşamış ve görmüşüz şu kısacak süreçte. Ancak çok ilginçtir kimileri yaşamlarını komplo teorileri, çatışma üzerine kurmuş. Kaygan zeminde hainliklerin, çelme takmaların kaygısını yaşıyor.  Oysa yaşam çok kısa. Öldüğünüz zaman geride bıraktıklarınız ile anımsanacaksınız. İyi ya da kötü.  Kim kötü bir şekilde anımsanmak ister ki. Bence önemli olan yaşamdan sonra geriye güzel şeyler bırakmak. İnsanlar sizi hep güzel işleriniz ile anımsamalı.  Dünyaya kimse çivi çakmıyor, çaktığını sananlar ise yanılıyor. Toprağın derinliklerinde insanlar arasındaki ayrımcılık para etmiyor. Toprak insana eşit şekilde davranıyor.

ÖRDEKÇİ MEMET!

Bilirsiniz her şeyi üzerine alıp, kendisine mal edenler vardır. Bunlar kimi zaman işi öyle abartırlar ki farklı bir konuyla ilgili kimi şeyleri dahi üzerlerine alarak ondan bir şey çıkarırlar. Ördekçi Memet hikâyesi de buna iyi örnektir. Bilenler bilir, köyünde birinde Ördekçi Memet diye biri varmış. Köylüler onu bu isimle çağırarak kızdırırlarmış, o da bundan çok alınırmış. Bir gün köylüler karar almış ve bir daha ona Ördekçi dememe kararı almışlar.Yine bir gün kahvenin önünde otururken köylünün biri "Bugünde hava çok kapalı, yağmur yağacak" demiş.  Senmisin bunu diyen, bizim Ördekçi Memet, "Ne yani sen şimdi bana ördek mi diyorsun?" demiş. Köylü yok demiş inandıramamış. Ördekçi Memet, "Sen yağmur yağacak diyorsun. Yağmur yağınca ne olur? Ördekler gelir, böyle demekle bana ördek diyorsun" demiş. Hikâyelerin bile zaman, zaman gerçeklerle ne kadar örtüştüğüne şaşarak tanıklık ediyoruz.

 

Bu yazı toplam 1090 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.