1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GEBZE BİR GÜN İL OLUR!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE BİR GÜN İL OLUR!

A+A-

Geçtiğimiz yıllarrda Fethiye Belediyesi öncülüğünde bir araya gelen 38 STK, ‘Fethiye İl Olsun Hareketi’ başlatmıştı.  Muğla’nın ilçesi olan Fethiye’nin birkaç yıl önce  yıl nüfusu 145 bin 643 idi yani Gebze’nin nüfusun yarısından daha az. Ancak 40 yıldır inatla Fethiye’nin il olması için çaba gösteriyorlar, çalışma yapıyorlar.  Fethiye il olur veya olmak ancak bir şey çok açık orada kent dinamikleri aynı amaç etrafından bir araya gelebiliyorlar.

Gebze’nin il olmasına yönelik seslerin yükselmesi özellikle 1990’lı yılların ikinci yarısında çok ileri bir aşamaya geldi. Gebze Belediyesi’nin de destek verdiği Gebze İl Platformu dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere yine dönemin bakanların, siyasi parti liderlerini ziyaret etmiş Gebze’nin neden il olması gerektiğini anlatmışlardı.

Gebze’de kamu binalarında ki tabelalar, araç plakaları sembolik olarak değiştirilmişti. Platforma bütün siyasi partiler, Gebze Ticaret Odası ile öteki odalar ve STK’lar tam destek veriyordu. Bu çalışmalar 2002 yılına yani AKP’nin seçimi kazandığı yıla kadar devam etti. Sonra ki birkaç yıl içinde birkaç küçük çaplı da olsa bir takım girişimler oldu. 

2004 yılında yerel seçimler öncesinde miting için Gebze’ye gelen dönemin AKP Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan Gebze’yi il yapmayacaklarını söyledi.

Gerekçe olarak ise Gebze’nin altyapı ve üstyapısının yetersizliği ve il olacak bir düzey olmamasını gösterdi.  Oysaki o sırada Gebze Belediyesi’nde iki dönemdir R. Tayyip Erdoğan ile aynı siyasal çizgide ve partide olan Ahmet Penbegüllü vardı.  S

onrasında Gebze’nin il olma girişimleri ve çalışmaları tamamıyla durdu. Çünkü Gebze Belediyesi AKP’den olduğu için yapacak bir şeyi yoktu, öteki STK’lar ise iktidarla ters düşmemek adına çark etti.

Sonuçta Gebze’nin il olmasına yönelik harlandırılan alev AKP iktidarı ile söndürüldü.

50 KM ÖTEDEN

Gebze’nin il olması bölgeci veya lokal bir takım çıkar, beklentilerden ötürü doğmuş bir fikir değildir.  Kocaeli ilinin kent merkezine (İzmit’e) 50 km uzaklıkta olan Gebze İstanbul ile sınırdır. 

Eğer Gebze ilçe olarak kalacaksa İstanbul’a dahil edilmeli. İstanbul hiç değilse devasa bir metropol ve bu ilin ilçesi olmanı ayrıcalıkları çok daha fazla. 

Önümüzdeki süreçte Gebze’nin il olmasına yönelik olarak ne tür bir çalışma olur bilemem ancak bildiğim bir şey var ki, Gebze’nin il olmak isteği hiçbir zaman bitmeyecektir.

 

Bu yazı toplam 1499 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.