1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. GALİPTİR  BU YOLDA MAĞLUP!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

GALİPTİR  BU YOLDA MAĞLUP!

A+A-

Referandumda yüzde 60 hatta 80’lere kadar ‘evet’ çıkacağını bekleyenler büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.  Sandıklar açıldığında seçime katılan her iki kişiden birisinin, ‘Hayır’ dediği ortaya çıktı. Bu açıdan bakıldığı zaman ‘Evet’in seçimi yüzde 1,5 ile kazanmaktan başkaca hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. 

Eğer saygılı duyulacak bir şey var ise devletten tek kuruş yardım almadan, devletin tüm olanaklarını dibine kadar kullananlara karşı yüzde 49 gibi bir büyük başarı elde eden ‘Hayır’  bloğudur. Ki, YSK’nın seçimlerin yani oylamanın yapıldığı sırada aldığı skandal karar gibi bir takım uygulamalarına karşın. Evet bloğu  demokrasimiz adına çok kıymetli bir sonuç elde etmiştir.

Referandum sürecinde ‘Hayır’diyenlere terörist, vatan haini gibi akla hayale gelmeyecek suçlamalar bizzat devletin en tepesinden en altına kadar mevcut siyasal iktidarın kimi yöneticileri tarafından yapıldı. Devletin televizyonu TRT başta olmak üzere yandaş 30 civarında TV, onlarca ulusal çapta yayın yapan gazete ve binlerce internet sitesi, sosyal medyada binlerce trol, devletin araçları, olanakları kullanıldı. Su gibi para harcandı. Ancak 16 Nisan akşamı alınan sonuç bu kadar büyük bir gücün aslında hezimete uğradığının ilanı oldu.

Ne var ki beslendikleri bu büyük güçten mamalananlar yüzde 1,5’luk seçimi almayı büyük bir başarı olarak göstermeye devam ediyor.  Ancak ifade ettiğim gibi sonuçlar hiçte öyle değil.  Güneş balçıkla sıvanmaz.

Hayır, bloğunun aldığı oy Türkiye’de demokrasinin, insan hakları ve özgürlüklerin, Cumhuriyet ve devrimlerinin sahipsiz olmadığının da sandığa yansımış en net ifadesidir.  

Şairin dediği gibi:

“Aslında galiptir bu yolda mağlup!”

TEŞKİLATLAR TASFİYE EDİLECEK

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan önümüzdeki günlerde AKP’ye üye olmak için başvuru yapacak ve ardından ise olağanüstü bir kongre ile bu partinin yeniden resmi genel başkanı olacak.  Referandumda alınan sonuç itibariyle Erdoğan’ın teşkilatların önemli bölümünü tasfiye edeceği de açıktır. Çünkü seçim sonucunun rakamsallıktan öte bir başarı olmadığı ortadadır. Zaten AKP kulislerinde daha şimdiden bu yönde bir takım senaryolar ve söylentiler başladı bile.

Bölgemizde alınan rakamsal sonuçlara bakıldığı zaman yüzde  20’ye yakın Evet bloğunun yani AKP-MHP konsorsiyumunun başarısı var gibi görünüyor. Ne var ki  1 Kasım 2015 genel seçimlerinde alınan oylarla karşılaştırıldığında aslında yüzde 10’ları aşan bir oy kaybı söz konusudur. Bu kimine göre MHP’nin tabanının önemli bölümünün‘Hayır’ oyu vermesinden kaynaklanıyor. Ama kimilerine göre ise AKP içinden Hayır oyu verenler oldu. 

Her ne olursa olsun,  R. Tayyip Erdoğan genel başkan olduktan sonra  AKP  teşkilatını tepeden tırnağa yeniden yapılandırmak için bir takım ciddi müdahalelerde bulanacaktır. Çünkü Kasım 2019’da Cumhurbaşkanlığı seçimi var ve  16 Nisan’da alınan sonuç  gelecek adına onlar için kaybetmenin ilk işaretleridir.

Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.