1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. ESKİŞEHİR VE SOSYAL BELEDİYECİLİK 
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

ESKİŞEHİR VE SOSYAL BELEDİYECİLİK 

A+A-

‘Yerel yönetimler sosyal demokratların işidir’, sözünü sanırım Eskişehir ile açıklamak mümkündür. 
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen bu kentte gerçekten çok önemli hizmetler yapmış. Sadece sosyal donatı alanlarıyla Eskişehir İstanbul ve Ankara gibi iktidar partisine mensup kentlere açık ara fark atıyor.
Tek başına Sazova Parkı bile yeter.  
 Eskişehir Büyükşehir belediyesinin en önemli   projelerinden birisi olan Sazova Parkı içerisinde birçok önemli yapı yer alıyor. 
Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Eti Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Ağaç Ev ve Şirinler ’in evi tarzında çeşitli oyun grupları, kafe, restoranlar ve hediyelikçiler gibi birçok önemli yapının yer aldığı parkta halen yeni yapıların inşası devam ediyor. 
Sazova Parkı içerisinde yapılan Hayvanat Bahçesi ise gerçekten birçok emsalinin çok üzerinde. Park bahçesinde yer alacak olan Türk Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi) ziyaret açılmış durumda.
Porsuk Çayı ise Eskişehir’e ayrı bir güzellik ve zenginlik katıyor.   Kent içinden birkaç kolla akıp giden çay doğallığı gerçekten insana huzur veriyor. 
RANTA GÖRE DEĞİL, HALKA GÖRE HİZMET
Eskişehir’de ki bu başarının altında ise hizmeti ranta göre değil halka göre şekillendirmek gibi çok önemli bir durum var. Bilindiği gibi iktidar belediyelerinin çok büyük çoğunluğu ne yazık ki belediye hizmetlerini rant etrafından gerçekleştiriyor. Sonuçta bir takım kimseler bu rantı götürüyor halk ise uyduruk ve gereksiz birçok proje ve çalışmanın verdiği olumsuzlukla baş başa kalıyor.
Türkiye’de ranta göre hizmet yapan iki büyük belediye var İstanbul ve Ankara. Bu iki kentin son 25 yıl içinde ne hale getirildiğini herkes görüyor.  Devasa bütçeleri olan İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri kentin geleceğine yönelik değil belediyeyi yöneten anlayışın beklentilerine göre bir takım büyük meblağlı projeler yapıyor.   Altyapı ve üstyapıda hale yetersiz,  çok katıl binalarla çarpık yapılaşan,  estetiğini kaybeden ve sonuçta yaşanmayacak hale gelen devasa beton  kentler  ortaya çıkarıldı. 
Sonuç olarak  birileri  eğer belediyecilik nasıl yapılıyor görmek istiyorsa Eskişehir’e, İzmir’i gidip öğrensin.  Çünkü bu kentleri yönetenler  sosyal belediyeciliğin en güzel uygulamasını  ranta göre değil halka göre  yerine getiriyor. 
 

Bu yazı toplam 1161 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.