Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

ELÇİBEY

A+A-

‘Türk tipi başkanlık’ diyorlar ya, araştırdım gerçekten çok ilginç.

Azerbaycan üzerinden örnek verelim.

Sovyetler Birliği dağılınca 1991 yılında Azerbaycan bağımsızlığını ilan etti.  Bu anlamda Azerbaycan’da ilk Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov oldu. Muttalibov, Ermenilerin Dağlık Karabağ’a bağlı Hocalı saldırısı sonrası muhalefetin baskısı sonucu Cumhurbaşkanlığından ayrıldı. Yerine ise  Ebulfez Elçibey seçildi. Tabi Elçibey sonuna kadar Azerbaycan’ın çıkarlarını düşünen ‘Millici’ bir kişilikti.  Dağıttıkları SSCB’nin bir parçası olan Azerbaycan’da kendi çıkarlarına göre yönetim isteyen uluslararası tekeller Elçibey ile istediklerini alamayacaklarını anlayınca başka bir planı devreye soktular.

Ebulfez Elçibey, 1992’de Cumhurbaşkanı olduğun da Hocalı’da ki olaydan ötürü cephe komutanı olan Suret Hüseynov’u görevden almıştı.  Ne var ki Ruslar Azerbaycan’dan çekilirken silahları işte bu Suret Hüseynov’a bırakmıştı.  Ancak  Hüseynov 1993 yılında  Cumhurbaşkanı  Elçibey’e karşı  Gence şehrinde ayaklanma başlattı.  Elçibey ise Haydar Aliyev’i yardım için Bakü’ye davet etti. Haydar Aliyev, Bakü’ye geldikten sonra Suret Hüsynov’u destekledi. O ortamda halkın bir kısmı da isyancılarla birlikte yürüyünce Elçibey görevi bırakmak zorunda kaldı.  Sonrasında ise doğduğu köyüne gitti, 4 yıl 4 ay o bölgede kaldı. ABD, Rusya ve Türkiye destekli bir darbe ile Elçibey devrimdi tüm yetkileri Aliyev’e devredildi. Aliyev yapılan uyduruk seçimde oyların yüzde 99’nu alması da üzerine çokça konuşulacak bir başka konudur.

Kimdi bu Haydar Aliyev?

Sovyetler döneminde  20 yıl KGB’de çalışmış ve Gorbaçov döneminde ise yolsuzluk nedeniyle görevden atılmış birisi.

 O Haydar Aliyev iktidara  gelir gelmez Azerbaycan petrolünü uluslararası tekellere dağıtarak Azerbaycan’ın yağmalanması sürecini başlattı. Bir başka değişle, kendisini Cumhurbaşkanı yapanlara diyetini fazlasıyla ödedi. Şimdilerde ise oğlu İlham Aliyev babasının izinden giderek Azerbaycan’ın tek adam diktatörlüğü ile yönetilmesini devam ettiriyor.  Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde eşini Başkan yardımcısı olarak atamış ve bunu "Azerbaycan artık daha demokratik" şeklinde diye açıklamıştı.

MEN ATATÜRK’ÜN ESGERİYEM

Ebulfez Elçibey, “Men Atatürk’ün esgeriyem” diyen çok değerli bir insandı.  Ülkesinin tam bağımsız ve demokratik bir ülke olması adına ömrünü verdi.  Saygıyla anıyorum

Sonuç olarak, Türk tipi başkanlık isteği Aliyev ve türevlerininkinin aynısının tıpkısıdır.  Demokrasi zaman için yok edilir. Bundan dolayı çoğulcu sistemin yani parlamenter sistemin devamı ülkemiz adına en sağlıklı ve doğru olanıdır.

Bu yazı toplam 580 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.