1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. EKONOMİN GÜÇLÜ DEĞİLSE
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİN GÜÇLÜ DEĞİLSE

A+A-

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası 26 Kasım 2015’de açıklama yaptı:

“Bugün olsa yine vururuz!..”

O sıra da Türkiye’de Rus mallarının satın alınmaması gündeme geldi.  Fakat ülkemiz de satılan hiçbir Rus malı bulunamayınca protesto lafta kaldı!

Sonra ne oldu?

Rusya ile yakın ilişkiler kuruldu ve bugün sıkı iki müttefik olarak çalışma yapılıyor. Bence bölgesel dengeler açısından olduğu gibi ülkemiz adına da bu ikili çalışmalar son derece yararlıdır.

İsrail ile Marmara olayı sonrası ilişkiler gerildi bir kez daha İsrail mallarının protesto edilmesi gündeme geldi. 729 barkot numarası ile başlayan ürünlerin İsrail menşeili olduğu açıklanarak bunların alınmaması istendi. Bugün bu ürünlerin tümü ülkemizde satılıyor hem de kapış, kapış!

Bir takım hamaset türü söylemlerle dünyadan ayrı düşmek sadece laftan ibarettir ve o ülkeye hiçbir yarar sağlamaz. Hele sizin ekonomik sisteminiz kapitalizme göbekten bağlı ise ‘boykot ve tüketmeme’ eylemleri  bir iki günlüktür. Çünkü kapitalizm ahtapot gibi yerküreyi ve ülkemizi sarmıştır. Tüketimin devamı ekonomiyle yakından ilgilidir, ekonomi de kapitalist merkezler tarafından idare edilmektedir. Üretim ve tüketim üzerine kurulu bu sistem senin protestona fazlaca kulak asmaz ve izinde vermez. Bunların tümü iç siyasete dönük şovdan ibarettir.

ATATÜRK’ÜN EKONOMİ ANLAYIŞI

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ekonomiyi şöyle tanımlıyor:

“Tam bağımsızlık için şu genel kural vardır, millî egemenlik için bir kanun vardır diyoruz. Bugün de büyük bir zaferin etkenleri ve yapıcıları olduğumuzu ifade ediyoruz. Bu noktada çok kesin olan bir gerçeği hep beraber tekrar etmek mecburiyetindeyiz. Bu kadar büyük, bu kadar kutsal ve ulu hedefler yalnız kağıt üzerinde prensiplerle ve kanun maddeleriyle ve sadece hırslarla, arzularla elde edilemez. Tam olarak gerçekleştirebilmek için tek kuvvet, hakikî en kuvvetli temel, ekonomidir. Siyasî, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferler ile taçlandırılmazlarsa elde edilen zaferler kalıcı olamaz ve sağlanan faydalı sonuçlardan yararlanabilmek için ekonomimizin, ekonomik egemenliğimizin sağlanması, güçlendirilmesi ve genişletilmesi lazımdır”.

Atatürk diyor ki, ekonomik anlamda güçlü olmayan ve dışa bağımlı olan ülkeler başkalarına muhtaçtır.  Ondan ötürü diyoruz ki Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen yıllık gelir 40 bin dolarlar seviyesinde iken Türkiye’de neden 9 bin dolar onun üzerine kafa yoralım.  Türkiye’de gelir dağılımı hakça ve eşitçe nasıl uygulanır bunun yollarını bulalım. Siyaseti değil ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını ön planda tutacak yeni bir politik anlayışı geliştirelim.

Tüm bunlar zor mu?

Elbette değil.

Demokrasi, hukuk, sosyal adalet, eşitlik ve özgürlükleri sağladığınız da bunlarda   uygulanmış olacak.

Bu yazı toplam 265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.