1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. DEPREM ANSIZIN GELEBİLİR!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

DEPREM ANSIZIN GELEBİLİR!

A+A-

 

 

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 17 yılı aşkın bir zaman geçti.

Deprem arkasında birçok acı ve gözyaşı bıraktı, binlerce insan öldü, binlercesi de yaralandı.

Bölgemiz de ise en büyük yıkım Darıca’da Eriş Sitesi’nde yaşandı.

Deprem öncesinde herkesin güzelliğine gıpta ile baktığı sitenin binaları yerle bir oldu.

Sonradan ortaya çıktı ki ince demir, deniz kumu ve ucuz malzeme ile bu binaları yapmışlar.

Gazeteci olarak yıkımı da yerinde gördük. 

Eriş Sitesi ile ilgili olarak açılan davada sitenin müteahhidi ile mimarı hakkında dava açıldı. Sonra ki yıllarda bilirkişi raporu falan filan derken dava galiba zaman aşımına uğradı. 

Bu sitenin altında kalıp ölen insanlar para, hırs ve aç gözlülüğün kurbanı oldular. İnşaatlara izin veren ve denetlemeyen belediyelerin, devletin öteki kurumlarının hatta mimarlar ve mühendisler odalarının kurbanı oldular. Paranın döndüğü her yerde ne yazık ki üç kağıt ve dalavere sürüp gidiyor.

DEPREME HAZIRLIK

17 yıl sonra Gebze ve ülkemiz depreme ne kadar hazır acaba? Bu soruyu belki yüzlerce, hatta binlerce kez kendimize sorduk.

Fakat bir sonuç alamadık. 

Çünkü depreme yönelik alınan bütün önlemler yine birçok katakulli işlerle anıldı. Üzerinden 15 yıl geçmesine karşın depremde orta veya az hasar görmüş birçok bina hala yıkılmadı. Kimileri uyduruk güçlendirme ve dış cephelerinin boyanıp, süslenmesiyle sağlam diye yutturulmaya çalışıldı.

Bugün Gebze bölgesinde (Çayırova, Dilovası ve Darıca) hala çok sayıda binanın ruhsatı yok, kaçak yapılaşma bir şekilde sürüyor. Parayı basan bir şekilde işini yaptırıyor, ruhsatını alıyor, odalardan falan raporunu alarak ne olduğu tam bilinemeyen çok katlı binalara ruhsat alıyor.

Deprem yaşamın bir gerçeği ve her zaman olmaya devam edecek. Burada önemli olan siyasal iktidarların ve devletin deprem karşı mutlaka siyasal, ekonomik ve sosyal bir bakış açısının olması gerekiyor. Gündelik, göz boymaya, toplumun gazını almaya yönelik çözümler bugün ve gelecekte, depremin yaşatacağı acıları, gözyaşlarını engelleyemez.

 

GEBZE ÖNEMLİ BİR KENT

Gebze her ne kadara sorunlar yumağı içinde yaşanmayacak hale getirilse bile bana göre  çok önemli  bir bölge. 
Bir kere tarih içinde her zaman önemli kavşak olmuş.  
İstanbul'un kapı komşusu olması nedeniyle  tarih içinde bir çok önemli olaya tanıklık yapmış. 
Kartacalı ünlü komutan Anibal  Roma ordusundan kaçarken MÖ 183'de Eskihisar yakınlarında zehir içerek hayatına son vermiş,  3  Mayıs 1481'da Fatih Sultan Mehmet Gebze'de ki Hünkar Çayırı diye anılan bölgede yaşama gözlerini kapamış,  Kuvvayi Milliye Kahramanı Yahya Kaptan işbirlikçiler tarafından yine o sırada Gebze sınırları içinde yer alan Tavşancıl'da 8 Ocak 1920'da öldürülmüş.  
Dünyaca ünlü ressamımız ve müzecimiz Osman Hamdi Bey  yaşamını önemli bölümünü Eskihisar'da geçirmiş ve  24 Şubat 1910'da burada vefat etmiş.  
Kanuni Sultan Süleyman'ın  eniştesi olan  Çoban Mustafa Paşa tarafından kendi adıyla anılacak olan külliye ve cami 1523 yılında yine Gebze'de yaptırılmış.  
Georgios Akropolite tarafından ilk kez 1241 yılında söz edilen, ardından Palekanon Savaşı nedeniyle de  ismi geçmiş olan  ünlü Eskihisar Kalesi'de yine görkemiyle bu kenttedir.  
Çeşmeleri, tarihi anıtları, yaşanmış hatıralarıyla Gebze elbette  çok önemli bir  bölgedir. 
Ancak bu kadar önemli bir kent  yukarıda ifade ettiğim gibi hak ettiği değeri ve önemi  sonra ki  zaman içinde görmedi.

 

 

Bu yazı toplam 527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.