1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. DENİZ GEZMİŞ
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

DENİZ GEZMİŞ

A+A-

1947’nin soğuk bir Şubat günü Ankara Ayaş’ta Türk solunun en karizmatik ve en çok sevilen gençlik lideri dünya ya gözlerini açtı. 

Babası, Erzurum Ilıca nüfusuna kayıtlı öğretmen Cemil Gezmiş ile annesi Tortum’dan ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş’ti. 

Genç çift hayata merhaba diyen bu bebeğe Deniz adını verdi.

Babasının devlet memuru olması nedeniyle Deniz Gezmiş, ilk ve orta öğrenimi Sivas, Liseyi ise hayatının dönüm noktası olacak olan İstanbul’da tamamladı. Lise yıllarında iken sol düşünce ile tanıştı ve o çalkantılı yıllarda kendisini eylemlerin içinde buldu.  

18 YAŞINDA İŞÇİ PARTİSİ ÜYESİ

15 Ekim 1965’de Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu, ilk kez gözaltına ise Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Çorum temizlik işçilerine destek verdiği sırada yaşadı.

Sonra üniversite yılları başladı. 

Babasının isteği üzerine Fen Fakültesi’ne kayıt oldu ancak sonra fikir değiştirerek 7 Kasım 1966’da Hukuk Fakültesine girdi. 1967’de ABD bayrağını yaktıkları gerekçesiyle arkadaşlarıyla birlikte gözaltına alındı, 1968’de ise, ‘Devrimci Hukukçular Örgütü’nü kurdu.  30 Mayıs 1968’de 6. Filo’yu protesto ettiği için gözaltın alınıp sonra bırakıldı. Milli Demokratik Devrimini benimsedi ve bu fikrin öğrenciler arasında yayılmasında etkili oldu.  Sonrasında ise aralarında Cihan Alptekin’in de bulunduğu arkadaşları ile Devrimci Öğrenci Birliğini kurdu. Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal yürüyüşüne katıldı. Sonraki yıllarda ise Sinan Cemgil, Hüseyin İnan’la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu. İş Bankası Şubesi’nin soyulması ile birlikte ‘vur’ emri ile aranmaya başlandı.

GEMEREK’TE YAKALANDILAR

12 Mart muhtırasının ardından 15 Mart 1971’de bir motosikletle Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan öteki motosikletle Sinan Cemgil yola çıktılar. 16 Mart 1971’de Sivas Gemerek’te yakalandı.  9 Ekim 1971’de ise mahkeme tarafından idama çarptırıldılar. 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan gece yarısı idam edildiler.

Deniz Gezmiş idam edildiğinde 25 yaşındaydı.

Deniz Gezmiş ölümünden sonra Türkiye’de sosyalizm ve devrim mücadelesinin en önemli sembolü oldu. Her ne kadar sistem onun fikir ve mücadelesinin içini boşaltıp farklı yerlere  çekmeye çalışsa da Deniz Gezmiş her kesimde büyük bir ilgi oluşturdu.

Deniz Gezmiş ve onun  nezdinde  devrimci gençlik  önderleri  belki şuan fiziken aramızda yoklar fakat eşitlik ve özgürlük  düşünceleri ile  genç dimağlarda yaşamaya devam ediyorlar.

 

MUSTAFA KEMAL SAĞ OLSAYDI ÇOK ŞAŞIRIRDI

 

Deniz Gezmiş mahkemede verdiği savunmada şunları söylemişti:

“Ayrıca milli bütünlüğe karşı çıkmakla da suçlanıyoruz.

101 tane Amerikan üssünün bulunduğu ülkede, 35 milyon metrekare vatan toprağı işgal altında iken, bizim milli bütünlüğü bozmak istemekle itham edilmemiz, gülünç olmaktadır. Mustafa Kemal sağ olsaydı çok şaşırırdı. Ben şunu iddia ediyorum ki, hareketimiz tamamen anayasal bir harekettir. Anayasanın başlangıç ilkesinde belirtilen 'ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. Bu sebeple haklı olduğumuza inanıyorum. Türkiye'nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Varlığımızı hiçbir karşılık beklemeden Türkiye halklarına armağan ettik. Bu sebeple ölümden korkmuyor, çekinmiyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar, kendi canlarının telaşına düşsün. Ve ben, 24 yaşımdayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. Bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz."

 

 

Bu yazı toplam 1598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.