1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. DARICA FİNAL’DE ÇOK ÖNEMLİ SÖYLEŞİ 
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

DARICA FİNAL’DE ÇOK ÖNEMLİ SÖYLEŞİ 

A+A-

Darıca Final Okulları'nın geleneksel hale gelen etkinliklerinden "Veliler Bilgileniyor Gelecek Aydınlanıyor" Veli Sempozyumu'nun üçüncüsünü dün okul binasında gerçekleştirildi.
Programa katılan Final Okulları Eğitim Danışmanı Sosyolog  Nurdoğan Arkış gerçekten çok önemli bilgiler verdi.
Büyük bir keyif alarak dinlerken çocuk gelişimi konusunda ki eksiklerimizin aslında ne kadar olduğunun da farkına vardık.
Nurdoğan Arkış ‘Öğrenci-Veli İletişimi’ konulu seminerinde anne, baba, çocuk ilişkilerinin geliştirilmesi ve bunun sonucunun çocuk gelişimini ve eğitimi nasıl değiştirdiği hakkında özetle şunları söyledi:
 "Başarının teknoloji ile para ile en ufak bir ilişkisi bulunmuyor. Başarılı olabilmek için 3 temel özelliği sağlayabilmek lazımdır. Özgüven olacak, güven olacak ve sevgi olacak. Eğer bu 3 şeyi sağlarsak ailede, şehirde ve okulda işler yolunda gidiyor. İşler doğru biçimde gidiyor. Uzun vadede başarılı olan bütün toplumlara baktığımız zaman oradaki özellikler mutlaka özgüven, güven ve sevgidir. O zaman bunları yakalamış oluyoruz”.
Ülke olarak zaten sözü edilen özgüven, güven ve sevgi konusunda çok iyi durumda değiliz. 
Böylesine eksikler içinde ki bir toplumsal yapıdan da doğal olarak sağlıklı kuşakların yetişmesi mümkün olmuyor.
Maddiyatçı, parayı  ve çıkarlarını çok daha ön planda tutan öngörü ne yazık ki Sosyolog  Nurdoğan Arkış ifade ettiği gibi  sosyal yapıyı sarıp sarmalamış.
Böylesine kayda değer bir  konferansın  1 saatlik bölümüne katıldığım için (gazeteye gitmem gerekiyordu) gerçekten  kendimi çok şanslı olarak gördüm.
Çünkü anlatılanlardan o kadar çok alınacak dersler var ki.
Etkinlikten çıkarken kimi şeyleri kafamda oluşturmaya ve yine çocuk gelişimiyle ilgili olarak kimi yanlışlarımı gözden geçirip düzeltmeye karar verdim.
Zararın neresinden dönülürse kardır hesabıyla..
Darıca Final Okullarının gerçekleştirdiği bu etkinlikten dolayı genel müdür Murat Kaya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 914 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.