1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. ÇAYIROVA’DA KİM KAYBETTİ?
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇAYIROVA’DA KİM KAYBETTİ?

A+A-

Referandum da AKP-MHP ortaklığı ile Çayırova’da yüzde 59,8 oy alındı.   1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Çayırova’da AKP 59,3, MHP ise yüzde 9,5 oy almıştı. Bu iki partinin oy toplamı yüzde 68,8 ediyor.  16 Nisan’da  Çayırova’da Evet bloğunu oluşturan bu iki partini aldığı oy ise 59,8.  Bu sonuca göre AKP ve MHP Çayırova’da yüzde 10,4 oranında bir oy kaybı yaşamış durumda.

1 Kasım 2015 seçimlerinde Çayırova’da CHP yüzde 20,8 HDP yüzde 7,6 ve SP yüzde 1,4 oy almıştı. Bu üç partinin aldığı oy oranı yüzde 29, 8 idi.  Geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimde ise  Hayır bloğunu oluşturan CHP, HDP, SP’nin oy oranı yüzde 40,4.  Buna göre Hayır bloğu oylarını yüzde 10,4 oranında arttırmış. 

Bu istatistiklere bakıldığı zaman AKP ve MHP’nin Çayırova’da pekte başarılı olmadığı ve oy kaybettiği görülüyor. Bu oy kaybı MHP’den mi yoksa AKP’den mi o ayrı bir konu. Fakat bir önceki seçime göre makas giderek kapanmış gibi.

Burada ayrıca HDP her ne kadar Hayır bloğu içinde yer alsa bile büyük ölçüde oy getirdiği gibi kanaatimde yok. Çünkü sandığa gitmeyenler, oy vermeyenler de var.

ERDOĞAN SAYESİNDE O KOLTUKTALAR

Çayırova’da iki partinin oylarını yüzde 59,8 olması bu ilçede ilk yerel seçimde çok farklı sonuçların ortaya çıkacağının da bir işareti. Şimdiye kadar   R. Tayip Erdoğan’ın isminden  dolayı seçilen belediye başkanlarının bir çoğunun sandığa etkisi  yüzde 1-2 ancaktır. Çünkü AKP seçmeni   Erdoğan endeksli bir  tercihte bulunuyor. Mesela bugün Çayırova’da ki mevcut belediye başkanı bir sonra ki seçime başka partiden aday olsun bakalım sandıktan kendisine kaç oy çıkacak. Keza öteki belediye başkanları içinde durum aynıdır. R. Tayyip Erdoğan’ın gölgesinden geçinen sadece belediye başkanları değil, bir çok milletvekili ve bakanda aynı durumdadır.

CHP’NİN ÇAYIROVA HATALARI

CHP açısından Çayırova aslında geçmiş yıllarda belediye başkanlığının kazanıldığı bir bölge.  Ne var ki geçmişte yapılan yanlışlar  CHP’nin bu bölgede  seçimleri kaybetmesine neden oldu. Geçmişte başarısız olmuş veya seçmenin yada  o bölgede insanların tepkisin çekmiş bazı isimler  CHP’den belediye başkan adayı gösterildi. Sonuçta CHP bir kez daha ve ardından yine kaybetti. Bu yanlışların sürekli tekrar edilmesi nedeniyle bu parti Çayırova’da ciddi bir oy kaybı yaşadı.

CHP açısından  ileriye dönük olarak  artık  daha diri ve gençleştirilmiş bir örgüt yapısı  gerekiyor.  Çayırova’da  CHP’ye geçmiş zaman içinde  çalışan, emek harcayan çok sayıda insan var. Bunların birçoğu küstürülmüş kimileri ise ilgisizlikten ötürü partiye uğramıyor bile.  CHP İlçe Başkanı Selahattin Kaya’nın buna göre önümüzde ki süreçte adımlar atması önemlidir. Çünkü yerel seçimler 2019’da gerçekleşecek ve 2 yıldan az bir zaman kaldı.

Sonuç olarak  referandum  sonrası çıkan  tabloda her ne kadar Evet  kazansa bile  Hayır bloğunu oluşturanlar adına da  gerçekten umut verici sonuçlar elde edildi.   Çayırova’da ilk seçimde  bu loğun birlikte hareket etmesi ile birlikte belediye başkanlığını kazanmaları hiçte zor olmayacaktır.

Bu yazı toplam 407 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.