1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. CAHİDE TAMER
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

CAHİDE TAMER

A+A-

Cumhuriyetin ilk kadın restoratörü Yüksek Mimar Cahide Tamer (1915-2005)  1961-70 yılları arasında Çoban Mustafa Paşa   Cami ve Külliyesi’nin en kapsamlı restorasyon işini gerçekleştiren ekibin başındaydı.

Tam 9 yıl boyunca Gebze’de ki çalışmaları yürüten Cahide Tamer tarihi  Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ne yeniden hayat vermişti. 

Cahide Tamer anılarında restorasyon çalışmaları başlarken Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin  virane gibi olduğunu, bir çok bölümünün çöktüğünü, kubbelerde ki  kurşun kaplamaların çalındığını, hatta cami içindeki kimi tarihi parçaların bile çalınıp başka yerlere götürdüğünü yazar. Neyse ki 9 yıllık çalışma ile Çoban Mustafa Paşa bugünkü haline kavuşur.

2005 yılında  Cahide Tamer’in kızı ile görüşmüştüm ve bana aynen şunları söylemişti, “Annem Gebze’yi çok seviyor ve Gebze onun içinde çok şey ifade ediyor. 9 yıl boyunca o kentte gidip, geldi. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin restorasyonunu gerçekleştirdi.”

Bu görüşmeden kısa bir süre sonra Cahide Tamer  vefat etti.

Tabi Cahide Tamer ile ilgili olarak bir sürü araştırma yaptım, özellikle Gebze’de ki  9 yıl süren cami ve külliye  restorasyon dönemine ilişkin olarak kitaplar okudum, bilgi edindim.  Gördüm ki önemli bir insan kentte tarihi bir yapının yeniden bu kente kazandırılmasında emek harcamış.

 

VEFASIZLIK

 

Vefa her zaman İstanbul’da bir semt değil deriz ama vefasızlık yapmaya devam ederiz. Gebze’nin en nadide tarihi eseri olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ne yeniden hayat veren Cahide Tamer’in ismi neden Gebze’de bir alan, parka, meydana verilmez? 

Bu o kadar zor bir şey midir acaba. 

Bu konuyla ilgili olarak geçmiş dönemde de sıkça yazdım ve Cahide Tamer’in isminin bir yere verilmesi gerektiğini ifade ettim.

Ancak kimsenin umurunda olmadığı değil.

Yazıktır ve ayıptır bu yapılan.

Cahide Tamer gibi bir insanın adını eğer bu kentte verecek bir cadde, alan bulamıyorsanız o sizin bakış açınızdan kaynaklanıyordur. 

Sonuç olarak  Gebze için tek bir çivi çakan kim var ise onlar unutulmamalı ve  hatıraları yaşatılmalıdır. Çünkü bu kent eğer  gelişiyor ve büyüyorsa  ve eksisinden çok daha iyi bir konumda ise  kuşkusuz o insanların payı çok büyüktür. 

Gebze Belediyesi’ni yönetenler bir sürü yere, parka, bahçeye, yola, caddeye anlamsız isimler falan verirken Cahide Tamer gibi isimleri unutmamaları gerekiyor. 

Cahide Tamer’den haberleri yoksa bi zahmet  araştırıp öğrensinler. 

Öğrenmemek ayıp değil, bilmemek ayıptır.

 

Bu yazı toplam 1193 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.