Kübra Tanrıverdi

Kübra Tanrıverdi

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Boş

A+A-

İnsanların hayatı boyunca  ideal insan arayışı ideak insan olma gereksinimlerinin bu kusursuz "doğru olan" inanışları sonsuzluğa doğru gidiyor gözüküyor. 
Öz benlik, kendini kabul etme gibi kavramların altında yatan önemi bir türlü görmek istemeyen insan, sürekli olarak ütopyalar üzerindeki "ideal olmak tamamlanmak" kavramlarını karıştırmakla mutluymuş iptilasından kurtulmak istemiyor. Kıtal düşüncelerle mahfuz kimliklerini kapatmaya çalışan insan sürü içerisinde kendini birçok izafet kavramlarıyla iletişimdeki yanlışlığa doğru sürükleniyor. İdeal insan kalıbıyla birçok nokta da kendisi ile kıtal halindr olan insan, toplum içindeki üslubuyla asıl benlik kavramını günbegün kaybediyor olduğunu bu kaybediş ile yaşadığı kopuşlarla kalıyor. Zaman geçtikçe ilk yabancılaşmayı kendisin de yaşadığını ve bunun problemlerini günlük yaşam da yaşamakta olmasıyla kendi iletişimini zayıf hale getirmiş olması bir insanın katlanılamayacak yönünü göstermektedir.
Nihayetin de yabancılaşma adı altında toplum içindeki sınır çizgilerini kaybeder hale geliyor. "İdeal İnsan" ütopyasında esir olan çıkmak değil kalmak için çaba sarfeden insan, değişimi farklı boyuta indirgeyişinin farkına varamamak ile beraber bu ısrarı yanlış bir bomeranga gitmesiyle kalıyor. Mehmet Hasan Demirci'nin eserleri üzerin de yaratmış olduğu harflerle kelimelerle anlamlar ne olursa olsun, aynı tuval ahşap üzerinde bir bütün olarak bir gelmiş olduklarını, yabancılaşmanın bile bütünlük çatısı altında yer aldığını gösteriyor .

Bu yazı toplam 2052 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar