1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. BALLIKAYALAR YOK EDİLMESİN!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

BALLIKAYALAR YOK EDİLMESİN!

A+A-

Geçtiğimiz hafta Pazar günü Çevre Mühendisleri Odası İstanbul ve Kocaeli Şubeleri çevre katliamına maruz kalan Ballıkayalar’da ki basın açıklamasına katıldık.
Yapılan açıklamada özetle şunlar ifade edildi:
“Yakın zamanda Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yapılacak olan  ve Gebze BalıkayalarTabiat Parkı’ndan geçeceği açıklanan otoyol için  17 bin ağaç kesileceği açıklandı. 1. Derece Doğal Sit Alanı olan, milyonlarca yılda oluşan bu doğal tabiat parkına zarar verildiği taktirde bir daha aslı geri dönüşü olmayacak. İçerisinde birçok canlı türünü barındıran bu eşsiz eko sistem aynı zamanda nesli tehlike altında ki kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır.
Projenin çevresel etki değerlendirmesi bilimsel olarak yapıldığı zaman görülecektir ki söz konusu yol yapımı ile sadece ağaçlar kesilmiş olmayacaktır. Ekosistem bütünsel bir ağı tarifler. Bu bütündeki herhangi bir parçayı çıkardığınızda zincirleme olarak diğer parçalar da bu durumdan etkilenecek ve ekosistem çökecektir.  Proje sadece yolla sınırlı kalmayacak aynı zamanda  bölgeye birde taş ocağı açılacak, taş ocağı içinde  yine bölgede binlerce ağaç kesilecektir.  Proje süresince ve bitiminde yolun kullanılmasıyla birlikte bölgedeki emisyon miktarı artacak ve kirliliğe neden olacak, oluşacak gürültü  bölgedeki canlı yaşamı için stres oluşturacak, tarım arazileri ve su varlıkları tehdit altına girecektir.  Tüm bu olumsuz senaryo, koruma kurullarının ve bilim insanlarının verdiği olumsuz görüşlere rağmen Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın yönetenlerce gözden çıkarılması kabul edilemez bir  tutumdur. 
Ormanlık alandaki bir ağacı sadece  bir ağaç olarak görmek ancak bilimsel veri yerine ekonomik  kaygılarla hareket eden, rahtı doğanın önüne  yerleştiren bir bakı açısında mümkündür.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeye onay vererek bilimden ve toplum yararından uzak davranmıştır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ve tüm yöneticileri bu geri dönüşü olmayacak yanlıştan dönmeleri için doğa kanunları ve toplum yararı adına bir kez daha uyarıyoruz.  Yarım saatlik bir zaman kazancı için yapılacak olan yom milyonlarca yıllık bir zaman dengesini bozacak ve gelecek zamanda da insanların elinden alacaktır.  
Ballıkayalar Tabiat Parkı tüm canlı bileşenleriyle birlikte 30 dakikadan daha değerlidir”.

VATANDAŞ ORALI DEĞİL!

Açıklamanın bir bölümünü yayınladım çünkü daha iyi anlaşılması için.
Ballıkayalar da yoldan kaynaklı yaşanacak büyük yıkım sanırım vatandaşın çokta umurunda değil.
Zira o gün çevre mühendisleri odalarının yaptığı basın açıklamasına vatandaş pek ilgisiz kaldı.
Öyle ki suya ayaklarını sokanlar, kayalıklarda dolaşanlar,  ağaç dibinde çekirdek çıtlatanlar falan biri iki saniyelikle ne oluyor falan diye göz atıp sonra yine  kendi dünyalarına döndüler.
Oysa bilmiyorlar ki bu güzelim doğal alan bir süre sonra çevresel yıkım politikaları nedeniyle yok olup gidecek ve çocuklarımıza bu değerli insanlık mirasını bırakamayacağız.
Ballıkayalar bölgemizin elde kalan tek doğal ve ekolojik alanı ve burasının mutlaka olduğu şekliyle korunması gerekiyor. 
Bunun içinde herkesin duyarlı olması,  çevre örgütlerinin, odalarına destek olması  şarttır.

Bu yazı toplam 676 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.