1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3.  ATATÜRK’ÜN EĞİTİM SİSTEMİNE DARBE!
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

 ATATÜRK’ÜN EĞİTİM SİSTEMİNE DARBE!

A+A-

 

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk manevi mirasçılarını şöyle tarif etmişti:

 “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar”.

Atatürk miras olarak akıl ve bilimi bırakmıştı.

Toplumlar eğitimle gelişir, değişir ve dönüşür. 

Bunun sonuncunda ya medeniyetin bir parçası olur veya çağdışılığın son temsilcisi.

Ülkemizde 1923 devrimi ile birlikte eğitim kapsamlı olarak değiştirilmiş,  medeni dünya da hiçbir geçerliliği olmayan, gelişmenin, aydınlanmanın önünde tıkaç görev yapan eski eğitim sistemi ortadan kaldırılmıştı.   Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  eğitimin yeni Türkiye’nin gelişmesinde ve  muasır medeniyetler seviyesine çıkılmasında  belirleyici olduğunu bildiği için  eğitime özel önem vermiştir. Harf devrimi ile Türk insanı artık kendini daha iyi ifade etti.

ATATÜRK’ÜN EĞİTİM ANLAYIŞI YOK EDİLDİ

Bugün geldiğimiz noktada eğitim Atatürk’ün eğitim sisteminin tam aksine bir çizgide ilerliyor. Eski ve hiçbir geçerliliği kalmamış eğitim anlayışı yeniden hortlatılmaya çalışılıyor.  Oysa Osmanlı’yı batıran geri kalmış eğitim anlayışı idi. Tabi sorsanız Osmanlı da eğitim falan vardı. Evet, vardı,  Padişah, paşa ve üst tabaka çocuklarına. Onlarda yurtdışına gönderilerek ‘ecnebi’ eğitimi alması sağlanıyordu.  Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu misali,  kendi çocuklarına eğitimin kralını verenler, halkın çocuklarına ise hiçbir geçerliliği olmayan, yeniliğe ve gelişmeye kapalı eğitim verdiriyorlardı.  Şimdi de öyle değil mi?  Ülkeyi yöneten  ve Atatürk’ün eğitim sistemini yok edip yerine  ne idüğü belirsiz  eğitim anlayışını dayatanların çocukları ABD, Avrupa’da büyük kolejler, üniversiteler de eğitim görüyor.  Madem öyle onlarda  Türkiye’de eğitim görsün.

Ülkemizde son 15 yıldır eğitim birliğinin bozulması adına siyasal iktidar ne gerekiyorsa yaptı.  Muasır medeniyet yerine kendi iktidarlarını sağlama alacak şekilde eğitim yapılanmasına gittiler.  Bunun sonucunda eğitim giderek kof ve içi boş bir hale getirildi.  Eğitimi kendi siyasal görüşlerine göre tanzim ederek tek tip bir eğitimi uygulamaya koydular.

MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle demişti:

“Şimdiye kadar uygulanan eğitim ve öğretim yöntemlerinin milletimizin geri kalmasında en önemli etken olduğu kanısındayım. Onun için bir milli eğitim programından söz ederken, eski devrin boş inançlarından ve yaratılışımızla hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, doğudan ve batıdan gelebilen bütün etkilerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve milli tarihimizle uyumlu bir kültür kastediyorum. Çünkü milli dehamızın gelişmesi ancak böyle bir kültür ile sağlanabilir..”

Türkiye’de çağdaş, bilimsel ve laik eğitim sistematik olarak ortadan kaldırılıyor. Onun yerine hiçbir bilimsel, çağcıl ve akılcıl özelliği olmayan bireyden topluma kadar sorgulamayan bir kitle yaratmayı amaçlayan geri bir eğitim sistemi dayatılıyor.

Umarım eğitim sistemine çok daha zarar verilmeden geri adım atılır.

Çünkü Türkiye’nin geleceğini kuracak olanlar bilim ve akılı  rehber alan genç dimağlar olacaktır.

 

Bu yazı toplam 375 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.