1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. ATATÜRK’Ü YOK SAYMAK
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

ATATÜRK’Ü YOK SAYMAK

A+A-


Merak ettim,  son 15 yılda Gebze bölgesinde (Gebze, Çayırova, Darıca ve Dilovası)  Atatürk’ün adı park, meydan, bina, cadde veya benzeri bir şeye verildi mi? Bu soruyu bana birçok kişi sordu ve yazmamı istedi.   Araştırdım ve gördüm ki Atatürk adı hiçbir yere verilmemiş.

Bakıyorsunuz,  belediye yönetimleri eften, püften veya kendi siyasal düşüncelerine uygun birilerinin isimlerini parka, bahçeye, yol, caddeye, binaya veriyor. Ancak ne ilginçtir ki Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adı son 15 yıldır hiçbir yere verilmemiş. Veya vermemişler. Bu hiçte iyi niyetli bir şey değil.  Yani Atatürk o kadar mı önemsiz birisi ki sizin o abudik, gubudik örnek aldığınız isimler kadar olamıyor? Ayıptır ve siz bu art niyetinizle ileride, hiçte iyi olarak anılmayacaksınız.

Ha, şunu düşünüyorsanız,  ‘Atatürk ismini bir yere vermeyerek onun düşüncelerini unutturup yok sayarız’ orada yanılıyorsunuz.  Atatürk park, bahçe ismiyle var olan tarihi bir kişilik değildir. Ne siz, nede sizin ağababalarınız Atatürk adını bu topraklardan bilip atamaz. Ama eğer yüreğinizde azıcık insanlık ve dürüstlük varsa saygılı olun. Bulunduğunuz makamlar, koltuklar babanızdan kalmadı. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin makamlarındasınız. Bunu da unutmayın.

GÜÇ DENGESİZLİĞİ

16 Nisan’da koşulları eşit olmayan bir referandum yapılacak. Bir yanda devletin bütün imkânlarıyla bu seçimde yer alan iktidar partisi ve yan kuruluşları öte yandan ise devletin olanaklarından mahrum muhalefet. Olanaklar açısından güç dengesizliğinin olduğu bir seçimde sonuç şaşırtıcı olabilir. Çünkü güç kimi zaman her şeyi yaptırmak adına yeterli olmayabilir nitekim tarihte bunun örnekleri çoktur.  Demokrasi,  güçlünün zayıf karşısında egemenliğini ve tahakkümünü değil, zayıfın haklarını, hukukunu korumak adına vardır. Gelişmiş demokrasilerde ülkemiz de ki gibi iktidar olanların devletin tüm olanaklarını kendisi ve iktidarları adına babalar gibi kullanmak yoktur. Zaten ondan dolayı o ülkelerde demokrasi tıkır, tıkır işliyor. Sonuç olarak, umarım referandum sonrası ülkemiz gerçek demokrasi yolunda önemli bir adım atar.

 MESLEKTE 22 YIL

Gazetecilik mesleğinde 22 yılı geride bırakmışım ve bu süreç içinde hiçbir zaman mesleğin dışında kalmadım ve hep içinde oldum.  Binlerce köşe yazısı, haber, fotoğraf için emek verdim, ter döktüm. Bu zaman diliminde çok şeyler gördük, yaşadık.  Hayat adına önemli tecrübelerde edindim.   Mesleği mütevazi olarak ama severek yapmaya devam ettim ve ediyorum.  Zaten gerçek gazetecileri herkes görüyor ve biliyor.  Bu anlamda emeği ve kalemi ile gazetecilik mesleğini yapan, eğilip bükülmeyen, el etek öpmeyen birkaç kişiden birisi olmaktan her daim onur duydum.  Bundan sonra da yine aynı düşünce ikliminde, mesleğin ilkelerine göre gazetecilik yapmaya devam edeceğim.

 

Bu yazı toplam 422 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.