1. YAZARLAR

  2. Cengiz Akgün

  3. ASKERİ KIŞLA ARAZİSİ
Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

Yazarın Tüm Yazıları >

ASKERİ KIŞLA ARAZİSİ

A+A-

Geçtiğimiz aylarda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etmiştim. O ziyaret sırasında Gebze Askeri Kışla arazisinin durumunu sormuştum, Karaosmanoğlu, “Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucu Gebze’de ki askeri kışla arazisinin 300 dönümünü aldık. Buranın büyük bölümü yeşil alan olacak. 8/1 bölümüne ise cami ve tesis yapacağız.   Ancak dediğim gibi önemli bölümü yeşil alan olacak. Gebzeliler bu yeşil alanda en iyi şekilde yararlanacak.” demişti. 
Bilindiği gibi askeri kışla arazisi 680 dönüm. Ve bu alanın 300 dönümü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne, geri kalanı ise TOKİ’ye toplu konut yapımı için verildiği açıklanmıştı.  Bakan Fikri Işık ise geçtiğimiz süreçte bu konuyla ilgili olarak yaptığı bir açıklamada,  Gebze Askeri kışlasının arazisinin yeşil alan olarak değerlendirileceğini ifade etmişti.  Tabi bu söz havada kaldı.  Sonradan TOKİ konusunda ki bir takım gelişmeler ile buraya toplu konut yapılması gündeme getirildi. 
Gebze askeri kışla arazisi içinde bilindiği gibi çok sayıda ağaç var ve burası aslında tamda yeşil alan olarak Gebze’ye kazandırılması gereken bir yer.  300 dönümü değil 680 dönümün tümü yeşil alan olmalıdır.  Gebze zaten beton yapılaşma içinde soluk alamaz bir halde. Bu konuda umarım gereken adımlar atılır ve TOKİ bu arazide konut yapmaz.  Bu konuda başından itibaren araziyle ilgili olarak Gebze’nin çıkarlarına dönük açıklamalar yapan GTO Başkanı Nail Çiler’in sözlerini de aynen destekliyorum. TOKİ askeri kışla arazisi içinde olmamalıdır. TOKİ  eğer konut yapacaksa başka yerlerde boş araziler var, gidip orada  yapsınlar. Ancak  Gebze için oksijen deposu görevi yapacak olan askeri kışla  yeşil alan olarak Gebzeliler için değerlendirilmelidir. 
 

ELEŞTİRİ


Bazı arkadaşlar diyor ki, “Sürekli iktidar partisini eleştiriyorsunuz, muhalefetin hiç mi suçu yok”.
Var tabi,  onları da sürekli eleştiriyoruz.Geçtiğimiz günlerde eski köşe yazılarımı şöyle bir gözden geçirdim,  yazılarımın önemli bölümünde CHP’ye çok sert şekilde eleştirmişim.  Bakmak isteyen eski köşe yazılarıma gözatabilir. 
Bir kere normal olanı işbaşında olan yani iktidar partisini eleştirmektir, Çünkü olumlu ve yapıcı eleştiri yönetimde olanların toplum adına daha iyi şeyler yapmasına katkı sağlar.  Demokrasilerin olmazsa olması eleştiridir. Bizim ülkemizde ki gibi yarım yamalak demokrasilerde ise eleştiriye pek iyi gözle bakılmaz. Onun yerine işbaşında olanlara ‘yağdanlık’ olmak ve onların hatalarını görmemek daha makbuldür. Bu yağdanlıklar doğal olarak maddi ve bir takım beklentiler içinde olduğunda zaten eleştiri gibi bir yanları ve istekleri olmaz. 
Biz, sadece AKP değil aynı zaman da CHP’yi, MHP’yi öteki partileri de eleştiririz. Gazeteci olarak bizim işimiz eleştirmek ve bu sayede toplum yararına olacak şekilde düşüncelerimizi belirtmek. Bizim gibi düşünenin yanlışlarını görmezden gelmek zaten doğru ve erdemli gazetecilere yakışan bir tavır değil. 
 

Bu yazı toplam 1036 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.