1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. ANALARA KIYMAYIN EFENDİLER
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

ANALARA KIYMAYIN EFENDİLER

A+A-

Analardır adam eden adamı
Aydınlıklardır önümüzde giden
Sizi de bir ana doğurmadı mı?
Analara kıymayın efendiler
Çocuklara kıymayın efendiler
Gelinlere kıymayın efendiler
Babalara kıymayın efendiler
Büyük ozan Nazım Hikmet, “efendiler” demiş ama bugün insanlığa kıyanlar teröristler. Dağa kaçırdıkları çocukları aslında ölüme götürüyorlar. İşte bu nedenle arkada kalan analara da, babalara da, gelinlere de, çocuklara da kıyıyorlar. İnsanlığa kıyıyorlar. ABD'nin uşaklığı için bütün bunlar. Dertleri Kürt halkı değil. ABD ve İsrail planlarında yer almak.
 Sosyal medyada bazıları soruyor; bu analar neden şimdi direniyor? Neden HDP kapısında da devlet kapısında?
Bu soruların yanıtları zor değil. Aslında soranlar da biliyorlar yanıtları da, bilmiyor gibi yapıyorlar.
 NEDEN BUGÜN
Bu soruya başka bir soru ile yanıt verelim. Bundan dört beş sene önce, Diyarbakır’da teröristler devriye gezerken, uydurma mahkemeler kurulmuşken, belediyeleri terör örgütü yönetirken, hendekler kazılmışken, devletin gücünü yanında görmezken hangi yiğit direnebilirdi?
Ayrıca bu analar, babalar çocuklarını bugün aramıyorlar ki. Irak'ta Kandil'e gitmişler, Suriye'de Ayn-El Arab'a gitmişler. Başaramamışlar. Çocuklarını alamamışlar. O günde arıyorlardı, bu günde arıyorlar. Bugün arama biçimi değişti sadece.
 Devlet 2014 den itibaren teröristleri hendeklere gömmeye başladı. Suriye'de ve Irak’ta bulunanlara harekâtlar yapıldı ve devam ediyor. Terörün belinin kırılması, doğudaki halk özgürleşti. Devletin gücünü yanında görmeye başladı. İşte bu nedenle analar, harekete geçti. Hacire anayla başlayan direniş, babaların, kardeşlerin, eşlerin, çocukların da katılımıyla çığ gibi büyüyor, daha da büyüyecek. Anaların ateşlediği fitil, bütün ülkede yankı buldu. Doğu ve Güneydoğu illerinde Türk bayrakları ile yürüyüşler yapıldı. 
PKK sadece Diyarbakır'dan kaçırmadı gençleri. Batıdan da çok sayıda genç kaçırıldı. İstanbul Esenyurt ve Kocaeli Gebze, en çok gencin kaçırıldığı batı illerimiz. Buralarda da anaların eylemlere başlama olasılığı var.
NEDEN HDP'NİN KAPISI
Şemsiyesini kaybeden kişi nerede kaybettiğini düşünüyorsa orada arar. Bu analar babalar, çocuklarını HDP'de kaybetmişler. Başka bir yerde aramak komik olur değil mi?
Adam karanlık mağarada şapkasını düşürmüş, mağaradan çıkıp aydınlıkta şapka aramaya başlamış. Anaların öyle bir duruma düşmelerini mi istiyorlar bu soruyu soranlar.
Efendim devletin kapısında arasınlar. Neden devletin kapısı?
Devlet gerekeni yapıyor. Mehmetçik, PKK ile daha doğrusu ABD ile savaşıyor. Çünkü PKK Amerika'nın kara gücü.
Analara HDP'nin kapısından başka kapıları gösterenler, yoksa ittifak kurdukları HDP'yi bu kuşatmadan kurtarmaya mı çalışıyorlar?
Analar çok doğru teşhisler koymuşlar.
Çocuklarımızı kaçıran örgüt, PKK'nın askerlik şubesi HDP'dir.
HDP ve PKK çocuklarımızı ABD'nin uşaklığına götürüyor.
Başlarım sizin Kürdistan davanıza, size verecek çocuğumuz yoktur.
Diyarbakır’da genç bırakmadınız. Ya dağda, ya hapiste, ya da toprağın altında.
Bu tespitleri, yalnız yüreği evlat ateşiyle yanan analar yapabilir. Bu tespiti yapanlar da, çocuğunu aydınlık yerde değil, kaybettiği karanlık yerde ararlar.
Analar bu tespiti yapabiliyor ama “Aydınlar” aynı acıları çekmediği için olsa gerek, durumu kavrayamıyorlar. Kendine aydınım diyenler, sözde halkı aydınlatması gerekenler, kendileri uyuyorlar. Kendileri karanlıktalar. Beyinleri örümceklenmiş. Anaların direnişine antenlerini kapatmışlar, Kulakları duymuyor, gözleri görmüyor, dilleri lâl olmuş.
Elbette bu ülkenin gerçek aydınları da var. Onlar analar eylemi olmadan böyle bir gelişme olabileceğini öngörüyorlar ve buna göre gard alıyorlar. Bugün evlat acısıyla tutuşan analara yol gösteren, yanında duran, onları kucaklayan işte bu Aydınlardır.
Toplumda, tırnak içinde “aydınlar” halktan daha sonra uyanacak. Anaların eylemi onları da uyandıracak. Ama en son uyanan onlar olacak. Kendilerine aydınım demekten utanacaklar.
Gebze'de anaların direnişini görmezden gelen kurum yöneticilerinin tutumunu, tabanlarının benimsediğini, bir bilinç sıçraması yaşayacaklarını, anaların yanında yer alacaklarını düşünüyorum. Hatta eminim.
Dünya’nın hiçbir yerinde hiçbir devlet, terör örgütüyle ilişkisini bas bas bağıran bir siyasi partiye, örgütlenme özgürlüğü tanımaz.
Türkiye hariç.
Biz bir de üstüne para veriyoruz.

Çatışmak için silahını ABD’den ediniyor, siyasi çalışma için parasını Türkiye’den alıyor, saldırmak için de yoksul ailelerin çocuklarına el koyuyor...
Vatan Partisi’nin imza masalarında yaşananlar da bu öngörümüzü doğruladı. İmza masalarına en çok doğulu yurttaşlarımız geliyor. İmzanın dışında fikirlerini de söylüyorlar.
Ortak görüş; HDP KAPATILSIN
Anaların eylemi Kürt'ü, Türk'ü, Alevi'yi Sünni'yi bütün milleti birleştiriyor. Analar, Milli birliği oluşturuyor. Yüreği yanık, cesur analara Gebze'den selam yolluyorum.
Başaracaksınız, başaracağız, biz kazanacağız.  

Bu yazı toplam 1872 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar