1. YAZARLAR

  2. Hakan Avcı

  3. 82 PLAKANIN TAM ZAMANI! DE-MİŞ-TİK? HA-Dİ BA-KA-LIM?
Hakan Avcı

Hakan Avcı

Yazarın Tüm Yazıları >

82 PLAKANIN TAM ZAMANI! DE-MİŞ-TİK? HA-Dİ BA-KA-LIM?

A+A-

Hatırlarsanız bir süre önce "82 PLAKANIN TAM ZAMANI!" diye yazmış, Gebze'nin neden il olması gerektiğini gerekçeleri ile sıralamış, herkese çağrı yapmıştım.
O çağrım yanlış anlaşılmış olacak ki, sadece CHP'nin iki milletvekili Gebze'nin il olması için kanun teklifi verdi. Gönül isterdi ki bu kanun teklifinin altında Kocaeli'nin tüm milletvekillerinin imzası olsun ve ahde vefa örneği gösterilsin. Veya bölgemizin iki milletvekili İYİ Partili Lütfü Türkkan ile AK Parti milletvekili Cemil Yaman'ın da katkıları da olsun .
Buna da şükür!
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve Tahsin Tarhan geçtiğimiz gün TBMM'ye Gebze'nin il yapılması için kanun teklifi sundu.
Kanun teklifinde dediler ki;
"Gebze gelişen ekonomisi, artan nüfusu, artan kamu hizmeti ihtiyaçları bakımından il olabilecek potansiyele sahip bir ilçedir. 1960 yılında ilçe nüfusu 30 bin 412 iken, sanayileşmeye paralel olarak yaklaşık 18 kat artmış ve 2007 yılında 521 bin 291’e ulaşmıştır. 2019 yılı sonu itibarıyla ise Gebze’de toplam 382 bin 116 vatandaşımız ikamet etmektedir. Gebze il olması durumunda ilçeleriyle birlikte yaklaşık 750 bin civarında nüfusa sahip olacaktır.
Gebze, coğrafi konum, nüfus, sanayi, teknoloji, güvenlik ve kamu hizmetleri bakımından il olmaya hazır durumdadır. Gebze, il olurken; Gebze'ye bağlı Mollafenari ve Hereke adıyla da iki yeni ilçe kurulmalıdır.
Biraz eksik;
Bana göre Beylikbağı, Şekerpınar, Yenikent, Yenimahalle ilçe olmayı çoktan hakketti. Orhanlı İstanbul'dan yeterli hizmet alamıyor. Yani bütün bunlar bir araya geldiği zaman Gebze'nin Büyükşehir statüsünde bir il olması gerekiyor.
Gelelim bu kanun teklifinin yankılarına:
Ak Parti Milletvekili Cemil Yaman bu teklifi CHP şov yapıyor diye yorumlamış. Büyük üzüntü duydum. Diyelim ki CHP şov yapıyor. O zaman sevgili milletvekilimiz kendi Gebze'nin il olması için kanun teklifi hazırlasın, CHP milletvekilleri Tarhan ve Akar destek versin. Hatta bütün milletvekillerimiz altına imza atsınlar.
Kim istemez ki?
Burada önemli olan hiç bir ayrım yapmadan Gebze Milletvekili diye bağrımıza bastığımız sevgili Yaman, Türkkan, Akar ve Tarhan'ın birlikte bu çalışmayı sahiplenmesi. Desteğin boyutunu artırması!
Bütün siyasi partilerin Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçe yönetimlerinin, STK'larının il olayını sahiplenmesi. Bu bölgelerde yaşayan tüm muhtarlarımızın çorbanın içinde tuz olması!
CHP Gebze ilçe başkanı Gökhan Orhan açıklama yapmış, "biz elimizi taşın altına bırakıyor ve alana iniyoruz."
Olması gerektiği gibi davranmış.
Şimdi bölgenin ali menfaatlerini üst seviyede koruduklarını ifade eden ve her seçim kapımızı çalan tüm siyasi partiler elini taşın altına bırakmalıdır. Gebze'nin il olması tek başına CHP'nin işi değildir ve CHP'de bu konuda böbürlenemez. Bunu siyasi bir malzeme haline getiremez. CHP ancak toplumun hissiyatını gündeme taşır ve kamuoyu oluşturma adına üzerine düşen görevi yerine getirmiş olarak kabul görür. Diyeceğim odur ki bu bölgemizde yaşayan her bireyin ortak hasreti ve beklentisidir.
Kimsenin bu konuda kapris yapması "onlar yaptı" deme lüksü yoktur.
Kim bu olaya destek veriyorsa başımızın tacıdır.
Rahmetli Ahmet Pembegüllü Gebze'nin il olması için çaba harcayan bir belediye başkanıdır. Penbegüllü'nün bu çalışmasına o dönem tüm siyasi partiler ve STK'lar destek vermiştir. Kimse o başka bir partili dememiş, üzerine düşen görevi yerine getirmek için çaba göstermiştir.
Dediğim gibi Gebze'nin il olması konusunda kim destek veriyorsa Gebze halkının sesine ses oluyordur!
Siyasi kimliği beni hiç ilgilendirmez.
Bu aşamada köstek olanların veya çalışmaya takoz koyanların seçim kazandığı bu bölgenin insanlarına vereceği hesap vardır. O da demokrasinin ana gereği seçim günüdür. Sandık bu hesabın görüldüğü en iyi platformdur.
Kimse unutmasın!
Gebze tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmak isteyenler Gebze'nin il olması için elini taşın altına bıraksınlar. Kocaeli sultasının siyasi baskılarına boyun eğme sinler. Gebze siyaseti artık Kocaeli sultasından kurtarıp kendi ayakları üzerinde durmalıdır.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhuriyetin 100. yılında 100 il projesi de unutulmamalıdır. Devlet Bahçeli Cumhur ittifakı içinde etkili bir konumda bulunuyor. Gebze'nin il olmasının bir anahtarı da MHP'nin elindedir. Bu noktada MHP Gebze ilçe başkanı Serkan Kural'ın Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçe başkanları ile birlikte kamuoyu oluşturması Gebze'nin bu haklı talebini MHP Genel Merkezine taşıması önemlidir.
AK Partinin Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçe başkanlarının da bu çalışmaya katkı sunması halinde iki ayrı noktadan yürüyen il olma baskısının sonuç vereceğine inanıyorum.
Son günlerde yeniden bizi heyecanlandıran il talebimiz için CHP çoban ateşini yakmıştır. Verilen kanun teklifinde eksiklikler olabilir. Bilgiler yeterli gelmeyebilir! Olsun yola çıkan kervanı dizayn etmek kolaydır. Bu noktada çok eleştirici olmak yerine ortak bir akıl geliştirilebilir. Unutmayın ki Gebze'nin il olması halinde sosyal hayatımızda müthiş değişiklikler yaşandığı gibi Kocaeli'nin aklı ile hareket etmek zorunda bırakılan bölge siyasetinin de önü açılacaktır.
Bu arada Gebze il değil Büyükşehir olmalıdır.

(Gelişmelere göre devam edeceğiz)

Bu yazı toplam 1047 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar