Kadının sesi Gebze’den çıktı

 

 

Geçtiğimiz günlerde Gebze adına çok güzel bir etkinlik vardı.

Türkiye’de kadınların iş gücü piyasasındaki genel durumu ve istihdamına yönelik sorunların dile getirilmesini amaçlayan “Sesim olur musun?” projesi Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir panel ile başladı.

Bu projenin duyurulması için çok mantıklı bir yöntem seçilmiş. Ünlü kadın haber spikerleri konuşmacı olarak Gebze’ye davet edildi.

HaberTürk Haber Spikeri Didem Arslan Yılmaz, NTV Haber Spikeri Buket Aydın, TRT Haber Spikeri Işıl Açıkkar, ATV Haber Spikeri Nihan Günay’ın panelde konuşmacı olması demek bütün televizyon kanallarında bu projenin yer bulması demekti.

Konu kadınların istihdamı olunca, ünlü kadın spikerlerin yanı sıra, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım da konuşmacı olarak katıldı.

Bana göre son derece yararlı bir panel oldu.

Kadın haber spikerleri, iş hayatında ve toplumda kadın olmanın, başarılı bir iş kariyeri elde etmenin ve bu başarıları sürdürmenin zorluklarını anlattılar.

Kadın istihdamının önemi, kadınların çalışma hayatında yaşadığı zorluklar ve çözüm önerileri, kadınlara fırsat eşitliği, kadının çalışma hayatındaki yerinin düzenlenmesi gibi konular konuşuldu, çözüm önerileri tartışıldı.

Habertürk spikeri Didem Arslan Yılmaz’ın söze başlarken Atatürk’ü anması çok anlamlıydı. Kadınların daha özgür olmasının Cumhuriyetin bir kazanımı olduğunu vurgulayan Didem Arslan Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değeri dile getirdi.

NTV haber spikeri Buket Aydın da kadın olarak çalışma hayatının zorluklarını anlatırken, mobbing yani bezdirme yöntemiyle karşı karşıya kaldığını ve hem erkek hem de kadınlar tarafından kadınlara bu yöntemin uygulandığını söyledi.

TRT haber spikeri Işıl Açıkkar, kadınlara uygulanan şiddetin eğitim seviyesiyle bir ilgisi olmadığının altını çizerken, en büyük engelin ön yargılar olduğunu dile getirdi.

ATV haber spikeri Nihan Günay da, kadın ile erkek arasındaki cinsiyet ayrımcılığının yanlışlığına vurgu yaparak, iş hayatında yaşanan sorunları anlattı.

Haber spikerlerinin yanı sıra GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, GTO Başkanı Nail Çiler ve GOSB Başkanı Vahit Yıldırım da anlamlı konuşmalar yaptılar.

Nail Çiler bu projenin bir milat kabul edilmesini önerirken, dünyanın kadınların eli ile değiştiğini söyledi.

Haluk Görgün de, Türkiye’de akademik camiada sorumluluk verilen kadınların oranının yüzde 9, Gebze Teknik Üniversitesi’nde yüzde 50 olduğunu vurguladı. Görgün ayrıca kadınların istihdamdaki gücünü dile getirerek, daha fazla olanak verilmesi gerektiğini anlattı.

Kadınlarla ilgili birçok panel ve proje gerçekleştiriliyor ancak Gebze’den startı verilen bu proje hem ilçemiz hem de ülkemiz adına büyük önem taşıyacak.

Emeği geçenleri gönülden kutluyorum.