1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. ÜRETİM ASYA'DA 1
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

ÜRETİM ASYA'DA 1

A+A-

Hindistan, Çin ve Batı Asya 1800 lere kadar, ekonomik, bilim ve medeniyet açısından dünyanın öncüsü idi. İlk uzay ve tıp çalışmaları Asya'da yapılmıştır. 
Daha sonra, batının sömürgeci tutumu ile sömürge durumuna düşmüşlerdir.
100 sene önce, “gerilik” kavramı, Çin ve Hindistan ile tanımlanıyordu. Batıdan bakanlar, Çin ve Türkiye'yi “Doğunun hasta adamları”  diye hor görüyorlardı.

Batı birçok ülkeyi sömürerek yaşamaya alıştığı için, üretimden vazgeçmiştir. Artık batda üretim çok azalmıştır.

EZİLEN DÜNYA GELİŞEN DÜNYA OLDU 

1920 Türkiye devrimi ile kapitalsyonlardan kurtulduk. 1949 Çin devrimi sonrası Çin sömürgecilikten kurtuldu. 

Bugün dünya ekonomisinin ve siyasetinin ağırlığı Asya'ya kayıyor. Üretim Asya'dadır. Teknolojik gelişmenin ve buluşların kıtası artk Asya'dır. 
Çin ve Hindistan ekonomileri büyüdüğü için, dünya ekonomisi büyüyor.Çin ve Hindistan dünyayı doyuruyor. 2016 verilerine göre, önde gelen ülkelerin dünyadaki büyümeye katkıları şöyle; Çin: % 39, Hindistan % 19, Abd: % 10, AB:% 6.5 Japonya: % 3.

Dünyanın bütün iklimlerinde Çin muzicesinden sözediliyor. Çünkü Çin'de devrimle kurulan yönetim, bağımsızlığa özen göstermiş, halkın çıkarlarını gözetmiş, yetenekli ve çalışkan bir işgücü yaratmış, karma ekonomiyi uygulamış ve ve plan yapmıştır. 
Tıpkı Atatürk'ün yaptığı gibi. Dünya ekonomik krizle boğuşurken, Türk mucizesi yaratılmıştı.

TÜRKİY'ENİN AVRASYA'DAKİ KONUMU 

Türkiye Atatürk'ünde vurguladığı gibi, “Asyai bir ülkedir” ve Nazım Hikmet'in tanımıyla “ Bir kısrak başı gibi” Avrupa'ya uzanmıştır. Yine Türkiye, Atatürk'ün belirttiği gibi “ Bir koçbaşı gibi Asyayı savunmuştur” ve hâlâ savunmaktadır. Şu anda Mehmetçiğimiz, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yalnız Türkiye için değil, Asya için ve insanlık için savaşmaktadır.

Ticaret ilişkilerimize baktığımızda, birinci ortağımız, Çin, ikincisi Rusya, üçüncüsü Almanya. Biz Avrasya ülkesiyiz ve Asya ile Avrupa'nın merkezindeyiz.

Vatan güvenliğimiz ve enerji güvenliğimiz de Asya'dadır. Suriye, Irak, İran, Azarbeycan ve Rusya sadece komşumuz değil, enerji güvenliğimiz, ekonomi ortaklarımız ve silah arkadaşlarımızdır.

Türkiye Atlantik sistemine bağlı bir hükümet zamanında Asya'lı konumuna yerleşiyor. Demek ki, bu iradi bir olay değil, zorunluluktur. 

ÇAĞDAŞ UYGARLIK

Türkiye'nin Yükselen Avrasya içinde yerini alması, köklü çözümler içeriyor. Bu sürece Atatürk'ün Çağdaş Uygarlık programının hayata geçirilmesi olarak bakabiliriz. 

Yeni bir uygarlık doğuyor. İnsanlık, Atlantik sistemi içinde çözemeyeceğı sorunlarla karşı karşıyadır. Ekonominin mafyalaşması, kaynakların zorbalığa göre dağılması, dolar saltanatı, insan yıkımı, doğa yıkımı, bütün bu sorunlar Atlantik sisteminde olmuştur ve Atlantik sisteminde çözülemez.

Asya'da yükselen uygarlık, daha insancıl, daha kamucu, daha eşitlikçi, halkın çıkarlarını daha çok gözeten, ülkeler arasındaki ilşkiler açısından daha kabul edilebilir, doğaya daha uyumlu, daha barışçı bir uygarlıktır.

ZORLUKLARI ÜRETİM DEVRİMİYLE AŞMAK

Türkiye Asya'daki konumuna yerleşirken, eski dünyadan( Atlantikten) kalan sorunlarla boğuşuyor. 
Türkiyenin gündemi, zorlukları yenmektir. Bunu başaracak gücümüz var. Tarihsel birikimimiz, neleri başarileceğimizin kanıtıdır.
Zorlukları aşmanın adı, Üretim Atılımını başarmaktır.
Türkiye üretim devriminin eşiğindedir.
Üretmenin yolunu bulacağız.
Yol yoksa, yeni yol yapacağız.

ÜRETİCİ BAŞ TACI OLACAK

Borcu borçla kapatma dönemi sona erdi. Eski ekonomik programda ısrar zaman kaybı ve sorunun daha sancılı hale gelmesinden başka işe yaramaz. Üretim ve İstihdam Odaklı Ekonominin bir an önce, Üreticinin milli ruhuyla başlamak durumundayız.
Sanayici ve tüccarımızdan esnafımıza, işçimize ve çiftçimize kadar bütün üreticilerimizi seferbek etmek önümüzdeki görevdir.
Bu zorluklardan çıkışın sloganı, “ Üretici baş tacımızdır.

Devam edecek..

Bu yazı toplam 1571 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar