1. HABERLER

  2. Petrol İş, CT Otomotiv'de açıklama yaptı
Petrol İş, CT Otomotiv'de  açıklama yaptı

Petrol İş, CT Otomotiv'de açıklama yaptı

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlendiği ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işyerinin metal iş kolunda olduğuna hükmettiği...

A+A-

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlendiği ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işyerinin metal iş kolunda olduğuna hükmettiği Gebze Plastikçiler OSB’de kurulu Chinatool Otomotiv’de (CT Otomotiv) işçiler dün vardiya öncesi eylem ve basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını yapan Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz şunları belirtti, “Gebze Plastikçiler OSB'de kurulu bulunan Chinatool Otomotiv işyerinde işçiler çalışma koşullarını düzeltmek ve haklarını genişletmek amacıyla sendikalı olmaya karar vermişlerdir. İşçiler bu doğrultuda, Petrol-İş Sendikası'nda örgütlenmişler ve haklarını sendikalı olarak arama kararlılığını göstermişlerdir. Petrol-İş Gebze Şubesi'nde örgütlenen işçiler, sabırlı bir sürecin sonunda yeterli çoğunluğa ulaşmış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na çoğunluk tespit ve işkolu tespit başvuruları 31 Ocak 2017 tarihinde eş zamanlı yapılmıştır. Ancak Bakanlık 29 Mart 2017 tarihinde skandal bir karara imza atarak işyerinin metal işkolunda olduğuna hükmetmiştir. Bu karar skandal niteliğindedir, çünkü aynı üretim faaliyetini sürdüren birçok işyeri hem Petrol-İş Sendikası'nda hem de şubemizde örgütlü durumdadır.

4 NOLU İŞKOLUNDA YER ALMAKTA

Chinatool Otomotiv'de yapılan iş, Petrol-İş'in örgütlü olduğu 4 Nolu İşkolunda yer almaktadır. Bu gerçeği hem bakanlığın hem de işverenin gayet iyi bildiğinin farkındayız. Bu skandal kararla yapılmak istenen, Petrol-İş'te örgütlenerek sendikalı olmak isteyen Chinatool işçisinin bu iradesinin kırılmasıdır. Anlaşılan o ki; işçilerin kararını mücadeleci bir sendikal çizgisi olan Petrol-İş'ten yana yapmış olmaları işvereni rahatsız etmektedir. Sendikamız Petrol-İş, işkolu tespit kararına itiraz etmiş ve gerekli hukuki süreci başlatmıştır. Mahkeme ilk duruşma tarihini 12 Eylül 2017 olarak belirlemiştir. İşkolu tespitinde oynanan oyunlar yetmemiş gibi işçi üzerindeki baskılar da artmakta ve işyerinde mobbing uygulamaları yaygınlaşmaktadır.

BİR KEZ DAHA DİLE GETİRİYOR VE UYARIYORUZ

Türlü oyunlar ve baskılarla, işçilerin örgütlenme iradesine ipotek koyulmaya ve sendikalaşma süreci baltalanmaya çalışılmaktadır. Sendikaların ve sendikalaşmanın çalışma hayatının ayrılmaz bir parçası olduğunu unutmayın. Demokratik hakların başında gelen sendikalaşma hakkı, işçiler için su gibi, hava gibi vazgeçilmezdir. İşçinin en temel yasal ve anayasal hakkıdır. İşveren ve Bakanlığın elbirliğiyle, işçinin yasal ve anayasal hakkı olan sendikaya üyeliğini engellemek için başvurduğu işkolu tespit oyunlarına ve sendikal irade üzerindeki baskılara derhal son verilmelidir.

PETROL-İŞ'İN BAYRAĞI DALGALANACAK

Chinatool işçisinin örgütlenme iradesinin tüm bu baskı ve oyunları yeneceğinden kuşkumuz yoktur. Petrol-İş'e örgütlenerek sendikalı olan işçilerin kararlılığı her geçen gün artmaktadır. Petrol-İş Sendikası'nın ve Chinatool işçisinin, haklarını sonuna kadar savunacağı ve sendikal örgütlülüğüne sahip çıkacağı bilinmelidir. Chinatool işçisi ekmeği ve onuru için mücadele etmeyi sürdürecektir. Er ya da geç, bu işyerinde Petrol-İş'in petrol mavisi bayrağı dalgalanacak, Chinatool işçisi sendikalı olarak çalışacaktır. Baskılar bizi yıldıramaz. Haklıyız kazanacağız. Yaşasın sendikal mücadelemiz. “dedi.


Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.