1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. KRİZ KARŞISINDA PARTİLERİN DURUMU
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

KRİZ KARŞISINDA PARTİLERİN DURUMU

A+A-

Büyük bir krizin içindeyiz. Serbest piyasacı ve özelleştirmeci partilerin krize bir çözümü yok. İktidar partisi AKP çırpındıkça daha çok batıyor ve ekonomiyi de batırıyor. Çünkü akıllarına borç bulmaktan ve özelleştirmekten başka bir şey gelmiyor. Artık borç bulamıyorlar. 11. Ekonomik kalkınma planında da özelleştirme var, işçinin tek güvencesi, kıdem tazminatına el koymak var. 
Muhalefet partileri ne durumda
Muhalefet partilerinin programları da, geçmiş uygulamaları da iktidar partisinden farklı değil. Sıcak paracı, serbest piyasacı ve özelleştirmeci partiler. Öyle olunca krize bir çözümleri yok. Bu günkü krizin nedeni zaten bunlar. 1980 den beri bu yol izlendi. Sonuç ortada.
Bu gün liberal partilerin, kamucu ve halkçı ekonomisinden uzaklaşılmasını savunan herkesin iflas ettiği gündür. 
Kitlelere söyleyebilecekleri hiçbir devletçi çözümleri olmadığı gibi, toplumsal barış sağlayabilecek halkçı önerileri de yoktur, ona uygun örgütsel birikimleri de yoktur.
Hükümet ve muhalefet oldukları sırada, yıllar yılı devlet ve halk düşmanı karargâhına odun taşıdılar. Cumhuriyetin halkçı ve devletçi ekonomisini yıkmak için yarıştılar.
İdeolojik olarak da halka, millete dayanmak yerine, emperyalist merkezlerden destek aldıkları için, bu büyük krizde gerçek çözüm için, köklü adımlara ihtiyaç olduğu durumda, tam anlamıyla dökülüyorlar.
Yığınsal Sorunlar ve Yol Ayrımı
İki önemli sorun çıkıyor karşımıza.
Her ikisi de işsizliğin ve açlığın kitleselleşmesi ortamında yeşeriyor.
Birincisi, toplumsal çürüme, yaygın sapkınlık ve serseri mayına dönmüş bireyler yığını.
Aç kalmak, işsiz kalmak, sadece karın doyurma çaresine yöneltmeyecek insanları, Bireysel öfke patlayacak.
İşverenden hıncını almaya kalksa, o da perişan, İşyerine kilit vurmuş. Alacaklılar kapıda. Fabrikayı, evi satmaya çalışıyor, alan yok.
Ne yapsın işsiz? Vitrinlerde sıra sıra yiyecekler, belki kasada para, marketlere mi saldırsa? Ama buna yağmacılık derler. Yağmacı olmalı yani?
Ne olacak peki? Çocuklar ekmek bekler, cep delik, cepken delik. Birilerini yumruklasa ne olacak? Yine aç, yine işsiz. Hem ailecek, hem milletçe.
Uyuşturucu patlayacak, fuhuş tırmanacak, şiddet, yağmacılık… Daha da tehlikelisi yer yer suç örgütlenecek. Polisiye tedbirlerin yetmeyeceği kadar örgütlenecek belki de. Olacak diyorsam da aslında olmaya başladı. Gebze de görüyoruz. Gençler, ve yetişkinlere arasında uyuşturucu ne kadar yaygınlaştı? Gebze kent meydanında aileler oturamıyor artık. Kadın pazarı olmuş. Üstelik kadınları pazarlayanların bir kısmı da bayan.  
Bu tehlike çok ciddidir.
Yenden Büyük Kemalist Devrim Fırsatı
Bu durumda kitleler, tarihte hiç olmadığı kadar köklü çözümler arayacaktır.
Bugün Kemalist devrim ihtiyacını etinde kemiğinde hissetmeyen milyonlar, tarihte hiç olmadığı kadar,”sistemin böyle gitmemsi gerektiğini” haykıracaklar.
Köklü, yaygın ve kalıcı çare isteyecekler. Açlıklarına ve işsizliklerine çare isteyecekler. Buna dükkân yağmasının çözüm olmadığını görecekler.
Büyük çare!?  Öyle bir çare ki, bütün toplumu silkeleyecek kadar büyük. Daha hafifinin yaralarına dermen olmayacağını o kadar berrak bilecekler ki, sizin oturup uzun uzun ikna propagandası yapmanıza da gerek kalmayacak.
Bu durum, açlığın ve işsizliğin kitleselleşerek, halk hareketine dönmesidir. On binler, yüz binler, milyonlardır söz konusu olan. Her şehirde, her kasabada, her sokakta. Nereye doğru gideceğini bilmeyen, aç, öfkeli ve umarsız kitleler.
İşte örgütün anlam kazanacağı zaman o zaman…Bu kitleler ancak örgütlü güçlerle yönlendirilebilir.
Bu kitlelere ışığı gösterebilirsen ve inandırabilirsen milyonlar ölümüne yoldaşın olur. 
Bu artık milletin iktidar yürüyüşüdür. 
Bu, işçi sınıfı önderliğinde yeniden Kemalist devrimdir.
Yeniden halkçılık, kamuculuktur.
Bu 100 yılda bir kapıya gelen fırsattır. Bu topyekûn bir milletin makus talihini yenmektir.
Bu halkçılığı, devletçiliği, devrimciliği, cumhuriyetçiliği, laikliği ve milliyetçiliği yeniden keşiftir. Atatürk programında kenetlenmektir.
Bunu yapabilecek bir tek kuvvet vardır. Programında Atatürk programı bulunan Vatan Partisidir. 

Bu yazı toplam 1898 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar