1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. İŞ HAYATIMIZDA YABANCI İŞÇİ SORUNU
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞ HAYATIMIZDA YABANCI İŞÇİ SORUNU

A+A-

Ülkemizde her dönem yabancı işçi sorunu olmuştur. Ama ABD’nin komşumuz ülkeleri, Afganistan, Irak ve Suriye’e  müdahaleleri sonucu, bu ülkelerin istikrarı sonucu yurdumuza göçler olmuştur. Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri bakanlığı ve Başbakanlık döneminde izlediği Amerikancı politika sonucu, milyonlarca Suriyeli göçmen Türkiye’ye getirilerek, çalışma hayatımız alt üst edilmiştir. Günümüzde, yoğunluğu Suriye’lilerde olmak üzere, Irak’lı, Afgan ve Pakistanlı yabancı işçi Türk işçilerinin işine ortak olmuşlardır.

Kötü şartlarda çalışıyorlar, iş kazalarına kurban gidiyorlar

1-) Türk işçilerin ortalama koşullarından daha kötü koşullarda çalıştırılıyorlar. Çalıştıkları yerin en ağır işleri bunlara yaptırılıyor.

2-) Neredeyse hiçbir sosyal hakları yok.

4-) İşyeri ve bakanlık kayıtlarında, çalıştıklarına dair bir kayıt olmadığı için, yaşlılık sigortasına, hatta sağlık sigortasına sahip değiller.

5-) Kaçak çalıştırıldıkları için, bütün işçileri kapsayan İş Yasasına da tabi değiller. Ücretleri, çalışma koşulları, işten atılmaları, atılma biçimleri, tamamen işverenin keyfine bağlı.

6-) Çalışmak isteyen iki milyonu aşan sayıları, ucuz işçilik peşindeki işverenlerin iştahını artırmaktalar. Kabaran bu iştah bütün çalışma hayatını etkilemektedir.

7-) Ucuza çalışmaya mecbur bırakılan bu dev kitlenin çalışma hayatına hücum edişi, krizin derinleştiği zamana da denk gelince, işçilikte çıta düştü, düşmeye devam ediyor.

8-) Bütün bu etkenler, bütün işçileri için işçiliğin ucuzlamasına, iş güvenliğinin rafa kaldırılmasına, sendikalaşmanın, kıdem tazminatı alabilmenin mümkün olmadığı yeni kölece çalışma biçimlerinin üretilmesine yol açtı.

 

 

Ucuz işgücü

Yabancı işçiler ucuz işçi çalıştırmak isteyen işverenlerin tercihi oluyor. Kendi işçilerini çeşitli bahanelerle işten çıkarıp, yabancı işçi almayı tercih ediyorlar. Denetim de olmayınca, kimse engel olamıyor.

Tamamı asgari ücretin altında, büyük kısmı asgari ücretin yarısı, hatta üçte biri kadar paraya çalışıyor.

İşten atıldıklarında kıdem ve ihbar tazminatı alamıyorlar.

Örgütlenmenin önünde engellerden biri konumuna geldiler

Bütün bu nedenlerle, örgütlenmenin önünde engel oluyorlar, hatta örgütlü işyerlerinde sendikanın yetki kaybına neden oluyorlar.

Yabancı kaçak işçi katliamı

Ya iş güvenliği?

Neredeyse adı kaldı. Krizle zora düşen işveren, iş güvenliği için yapılacak yatırımı lüks sayıyor. İşçiyi pek umursamayan, sadece işverenin sesine kulak veren iktidarın iş güvenliği yasasını 2020’ye erteleyince, bu yöndeki iştah daha da kamçılandı. Sonuç, tırmanan iş cinayetleri oldu. Yakın zamanlardan birkaç örnek;

16 Ocak 2019. Ankara’da Siteler’de bir mobilya fabrikasında yangın çıkıyor, 5 Suriyeli işçi yanarak can veriyor. 1.000 TL’ye çalışıyorlardı. Yasal asgari ücretin bile yarısına.

 29 Mart 2019. Ankara’da Ata Sanayi Sitesi’nde iki katlı bir bina… Atık kâğıt toplama işi yapan yabancı kaçak işçilerin yatakhane yaptığı yer. Yangın çıkıyor ve 5 Afgan kökenli işçi yanarak can veriyor. Yaralı Afganlı sayısı ise 11.

6 Haziran 2019. Kocaeli Çayırova’da tekstil fabrikasında çıkan yangın sonucu 4 kaçak yabancı işçi hayatını kaybetti. 5 kaçak yabancı İşçi yaralandı.

 22 Haziran 2019. Büyükçekmece'de, bir süre önce, yangına müdahale tedbirlerinin uygun olmadığı gerekçesiyle mühürlenen ve ruhsatsız olan bir fabrikada yangın çıkıyor. İran, Afganistan ve Özbekistan uyruklu 4 kaçak işçi yanarak can veriyor.

2013 2018 arasında iş kazasında ortalama 65 yabancı işçi hayatını kaybederken, 2018 ve 2019 un ayında 160 işçi hayatını kaybetmiş. Son iki yılın ortalaması tahminen 106 yabancı işçi ölmüş. Her yıl arttığını gösteren bir sonuç.

Sonuç olarak altı çizilecek durum şu ki, kriz yüzünden sokağa atılan ya da çalışma koşulları kötüleşen işçiliğe, ciddi sayıdaki yabancı ucuz kaçak işçiliğin de eklenmesi, krizin daha da derinleştiği günlerde, bazıları yeni, ama hepsi ciddi olan sorunlar çıkaracaktır.

Mustafa Cerit

e-posta: mustafacerit3341@gmail.co

Bu yazı toplam 1176 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar